Nová metodika má usnadnit realizaci energetických úspor v nemocnicích nebo školách
Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) obvykle podobné investice přesahují jeden fiskální rok, tedy účetní rok, který začíná jiným měsícem než lednem. Nová metodika dává přímo řízeným organizacím jistotu, jak budou MF a MŽP k žádostem přistupovat. "Umožní to i u budov a organizací, které by na toto zatím nedosáhly," uvedl Hladík.
Podle předsedy Svazu moderní energetiky Kamila Čermáka je možná úspora na veřejných budovách až 20 miliard ročně.
Z 36 žádostí na EPC podle něj bylo dokončeno šest s dotační podporou 859 milionů korun, dalších 11 za 959 milionů korun jsou ve fázi realizace a ostatní úřady posuzují. "Jen za loňský rok překročila úspora z EPC projektů 400 milionů korun," řekl Hladík. Z nemocnic jsou mezi nimi například v Praze Thomayerova fakultní nemocnice, Nemocnice Na Homolce či Fakultní nemocnice v Motole.
Motolská nemocnice včera slavnostně ukončila projekt snížení energetické náročnosti Modrého pavilonu, který patří mezi největší nemocniční budovy v ČR. Budova je nyní zvenčí zateplená, dělníci vyměnili okna a přidali stínící prvky, modernizovali osvětlení a topení.
Veškeré práce se uskutečnily za plného provozu nemocnice. "Velké poděkování patří našemu personálu, který i přes ztížené podmínky rekonstrukce dokázal udržet vysokou úroveň péče o pacienty," uvedl v tiskové zprávě ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.
reklama