https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-metodika-ma-usnadnit-realizaci-energetickych-uspor-v-nemocnicich-nebo-skolach
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová metodika má usnadnit realizaci energetických úspor v nemocnicích nebo školách

6.11.2024 01:26 | PRAHA (ČTK)
Pokládání izolace
Pokládání izolace
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nová metodika má usnadnit ministerstvům šetřit na energiích. Dokument připravili zástupci ministerstva zdravotnictví (MZd), životního prostředí (MŽP) a financí (MF). Třeba v nemocnicích řízených ministerstvem zdravotnictví mohou být podle nich úspory v řádu miliard korun. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je ale metodika přenositelná i pro ostatní resorty.
 
"Je použitelná i pro školy a obecně pro všechny, kteří mají přímo řízené organizace. Z logiky věci se týká také budov ministerstev," uvedl Válek. V takzvaných EPC projektech vznikne komplexní plán pro úspory energií, mohou se měnit okna, osvětlení, způsob vytápění nebo ministerstva mohou nechat zateplit fasády. Firma, která projekt realizuje, garantuje slíbené úspory, obvykle s návratností za šest až 10 let. Na financování se podílí Státní fond životního prostředí.

Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) obvykle podobné investice přesahují jeden fiskální rok, tedy účetní rok, který začíná jiným měsícem než lednem. Nová metodika dává přímo řízeným organizacím jistotu, jak budou MF a MŽP k žádostem přistupovat. "Umožní to i u budov a organizací, které by na toto zatím nedosáhly," uvedl Hladík.

Podle předsedy Svazu moderní energetiky Kamila Čermáka je možná úspora na veřejných budovách až 20 miliard ročně.

Z 36 žádostí na EPC podle něj bylo dokončeno šest s dotační podporou 859 milionů korun, dalších 11 za 959 milionů korun jsou ve fázi realizace a ostatní úřady posuzují. "Jen za loňský rok překročila úspora z EPC projektů 400 milionů korun," řekl Hladík. Z nemocnic jsou mezi nimi například v Praze Thomayerova fakultní nemocnice, Nemocnice Na Homolce či Fakultní nemocnice v Motole.

Motolská nemocnice včera slavnostně ukončila projekt snížení energetické náročnosti Modrého pavilonu, který patří mezi největší nemocniční budovy v ČR. Budova je nyní zvenčí zateplená, dělníci vyměnili okna a přidali stínící prvky, modernizovali osvětlení a topení.

Veškeré práce se uskutečnily za plného provozu nemocnice. "Velké poděkování patří našemu personálu, který i přes ztížené podmínky rekonstrukce dokázal udržet vysokou úroveň péče o pacienty," uvedl v tiskové zprávě ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist