https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-ves-u-noveho-mesta-vycisti-rybnik-v-jehoz-bahne-je-ropa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová Ves u Nového Města vyčistí rybník, v jehož bahně je ropa

7.5.2020 00:08 | NOVÁ VES U NOVÉHO MĚSTA N. MOR. (ČTK)
V Nové Vsi u Nového Města na Moravě žije 650 lidí. / Ilustrační foto
V Nové Vsi u Nového Města na Moravě žije 650 lidí. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | novavesnm.cz
Nová Ves u Nového Města na Moravě připravuje vyčištění rybníka, jehož bahno je znečištěné ropou a oleji z dávno zaniklé strojní traktorové stanice. Na akci s předpokládanými náklady kolem 2,7 milionu korun má obec slíbenou evropskou dotaci z operačního programu Životní prostředí. Starostka Helena Tučková minulý týden řekla, že při vyplavení bahna je riziko znečištění vody ve studních rodinných domů ve vsi, které jsou pod rybníkem.
 

"My potřebujeme to bahno ekologickým způsobem likvidovat. Je předepsaná skládka, kam ho můžeme ukládat," uvedla starostka. Podotkla, že na rybníku Obecník není poznat, že ukrývá starou ekologickou zátěž. Je upravený, rostou tam lekníny i rákos.

Traktorová stanice byla zrušena v 80. letech. "Před několika lety jsme si nechali dělat analýzu rizik, protože jsme chtěli rybník klasicky odbahnit. Když se odebraly vzorky, překvapilo nás, co se tam objevilo. Protože to nikoho skutečně nenapadlo," uvedla Tučková. Likvidace znečištěného bahna akci prodraží. Evropskou dotaci na ni už má obec slíbenou. Teď by měla začít vybírat firmu na provedení prací.

V Nové Vsi u Nového Města na Moravě žije 650 lidí, její roční rozpočet bez dotovaných akcí je zhruba devět milionů korun.

Díky evropské dotaci by se na Vysočině mělo zbavit staré ekologické zátěže také Pelhřimovsko. Vyčištění bývalé skládky průmyslových kalů ve starém lomu u obce Proseč připravuje obecně prospěšná společnost Čistá příroda východních Čech. Práce v terénu by měly začít příští rok. Předpokládané náklady tohoto projektu jsou podle webu dotačního programu asi 34 milionů korun.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist