Nové elektrárny vyrábí elektřinu levněji z větru než z uhlí, říká finanční studie
Analýzu australské pobočky Bloomberg New Energy Finance (BNEF) firma zveřejnila minulý týden. Podle ní jednu megawatthodinu elektřiny vyrobí nová větrná farma za 80 australských dolarů (zhruba 1570 korun). Moderní uhelná elektrárna ale stejný objem elektřiny vyrobí za 143 dolarů (zhruba 2800 Kč) a plynová elektrárna za 116 (cca 2270 Kč).
Tyto ceny zahrnují i uhlíkovou daň, která pro roky 2012 a 2013 činí 23 dolarů za tunu oxidu uhličitého.
Nicméně podle analýzy firmy Bloomberg je i bez započítání ceny uhlíku elektřina z větru levnější o 15 % než z uhlí a o 18 % proti zemnímu plynu.
„Představa, že fosilní paliva jsou levná a obnovitelné zdroje jsou drahé, je už pryč,“ říká Michael Liebreich z BNEF. Že je výroba elektřiny z větru levnější v zemi, která má nejlepší zásoby fosilních paliv na světě, ukazuje podle Liebreicha možnosti čisté energetiky. Ta prý může zcela ekonomiku výroby energií otočit na hlavu.
Líbí se Vám Ekolist? Nebo jen chcete udržet možnost si na něm diskutovat?
Analýza ukazuje, že od roku 2011 cena větrné elektřiny poklesla o 10 % a solární elektřiny dokonce o 29 %. Na druhé straně cena výroby energií v nových uhelných nebo plynových provozech je vysoká. A dále roste.
Podle BNEF v Austrálii významně zdražuje výstavbu nových uhelných elektráren nízká ochota bank půjčovat na podobné projekty. Čtyři největší finanční ústavy země nechtějí prý investovat do emisně náročných technologií. Plynové elektrárny zase nemají přístup k levné surovině, protože cenu plynu žene vzhůru exportní trh se zkapalněným plynem (LPG). Samozřejmě další peníze putují na platby uhlíkové daně a v budoucnu i emisních povolenek.
Podle BNEF zanedlouho cenově předhoní uhlí a plyn také elektřina z velkých fotovoltaických elektráren. Pokud bude zachován systém emisních plateb, mělo by se tak stát do roku 2020. Za dalších deset let by měly konkurenceschopné ceny nabídnout i biomasa nebo tepelné sluneční elektrárny.
„Je velmi nepravděpodobné, že se v Austrálii budou stavět nové uhelné elektrárny. Již dnes jsou příliš drahé, ve srovnání s obnovitelnými energiemi,“ tvrdí o budoucnosti Kobad Bhavnagri z BNEF. Podle něj nikdo nebude v dalších letech chtít stavět nové uhelné či plynové elektrárny stavět a po roce 2020 už to nebude mít ekonomicky smysl.
Nicméně navzdory dnešní ceně zelené elektřiny, Austrálie používá množství uhelných elektráren, které byly vybudovány vládami v 70. a 80. letech minulého století. Ty stále dokáží vyrábět elektřinu za méně peněz než obnovitelné zdroje, protože náklady na jejich výstavbu se už splatily. „Nová větrná elektrárna je levnější než nová uhelná nebo plynová, ale nemůže soupeřit se starým zařízením, které už je splacené,“ říká Bhavnagri.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Re: Co vítr - 20. 2. 2013 - psV odborných článcích, na které jsem uvedl odkazy je konkrétních argumentů velké množství. Vy jste především neuvedl naprosto nic relevantního, pouhou snůšku ideologie a propagandy kterou lze velmi snadno vyvrátit, což jsem učinil.To co vy píšete je nesmysl. Pokud byly dotace zavedeny pro zrychlení vývoje tak fatálně selhaly, k žádnému zrychlení nedošlo, naopak, dotace vedly k odlivu výroby do čínu a krachu výrobců z EU a USA, kteří jediní se o nějaký vývoj snažili. Ovšem to, že takto koncipované dotace jako urychlovač vývoje jsou nesmysl bylo a je jasné. Oze jsou stále a ještě dlouho budou v plenkách a za této situace má smysl jediné přímé financování vývoje pomocí grantů vědeckým institucím. Ta šílenost, která byla v r. 2005 zavedena u nás a před tím v německu je naprosto nesmyslná a zničující. Veškeré konkrétní údaje máte v uvedených odkazech - i to jak oze zvyšují spotřebu uhlí. |