https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nove-objeveny-druh-dostal-kvuli-znecisteni-jmeno-plasticus
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nově objevený druh dostal kvůli znečištění jméno plasticus Video

13.3.2020 00:36 (ČTK)
Vědci, kteří v těle doposud neznámého druhu různonožce objevili mikroplasty, pojmenovali tohoto korýše žijícího 6500 metrů pod hladinou Tichého oceánu Eurythenes plasticus.
Vědci, kteří v těle doposud neznámého druhu různonožce objevili mikroplasty, pojmenovali tohoto korýše žijícího 6500 metrů pod hladinou Tichého oceánu Eurythenes plasticus.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vědci, kteří v těle doposud neznámého druhu různonožce objevili mikroplasty, pojmenovali tohoto korýše žijícího 6500 metrů pod hladinou Tichého oceánu Eurythenes plasticus. Chtějí tím upozornit na znečištění světových moří částečkami umělých hmot, napsala agentura DPA.
 
Vědci korýše pojmenovali Eurythenes plasticus.
Vědci korýše pojmenovali Eurythenes plasticus.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

"Tímto pojmenováním jsme chtěli vyslat jasný signál proti znečišťování moří a dát najevo, že proti obrovské záplavě plastů musíme něco udělat," řekl vedoucí výzkumného týmu Alan Jamieson z univerzity v britském Newcastelu. Vědci dosud neznámého živočicha objevili v Mariánském příkopu a o svém nálezu informovali v odborném časopisu Zootaxa. Různonožec Eurythenes plasticus měří do pěti centimetrů.

V těle jednoho ze čtyř nalezených korýšů se vyskytoval plast polyethylentereftalát známý hlavně pod zkratkou PET, ze kterého se vyrábějí třeba jednorázové láhve na nápoje, fólie nebo textilní vlákna.

Organizace Světový fond na ochranu přírody (WWF) v souvislosti s objevem žádá dohodu proti zanášení plastového odpadu do moří a oceánů. "Nově objevený druh ukazuje, jak dalekosáhlé jsou následky našeho nedbalého zacházení s plasty," upozornila Heike Vesperová, vedoucí centra pro ochranu moří WWF. "Existují živočišné druhy, které žijí na nejodlehlejších a nejhlubších místech naší planety, a přesto jsou kontaminovány mikroplasty," dodala.

Nejvíce plastového odpadu se podle WWF vyváží ze Spojených států, Japonska a Německa. Končí často v zemích jihovýchodní Asie. "Tam ho nezřídka nelze recyklovat, a tak se pálí nebo sváží na skládky, odkud se dostane do moří," uvedla WWF. V moři se rozpadne na mikroplasty a dostane se do těl živočichů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

13.3.2020 14:39
Každý plast se dá buď recyklovat, zlikvidovat pyrolýzou, nebo totální oxidací- spálením. Kdyby firmy vyrábějící plasty, museli platit veškeré náklady na tyto činnosti a likvidaci škod, tak by při jejich započítání do ceny plastů, byly plasty tak drahé, že by se používaly jen tam, kde by jejich použití bylo nenahraditelné a to by se spotřeba plastů pak pohybovala v tisícinách a možná jen v miliontinách, současné spotřeby.
Obecně platí,bohužel, že většina lidí stále nechce pochopit, že jediný spolehlivý způsob jak znečišťování přirozeného prostředí jakýmikoliv nepřírodními sloučeninami zabránit, je jejich nepoužívání.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist