https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/novy-konicek-australanu-pozorovani-ptaku-pomaha-po-pozarech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nový koníček Australanů, pozorování ptáků, pomáhá po požárech

7.8.2020 15:48 | CANBERRA (ČTK)
Pozorovatelé používají internetové aplikace rozpoznávající jednotlivé druhy. Na obrázku ledňák obrovský.
Pozorovatelé používají internetové aplikace rozpoznávající jednotlivé druhy. Na obrázku ledňák obrovský.
V Austrálii, která kvůli koronaviru zavedla jedno z nejpřísnějších omezení pohybu na světě, se rozmohl nový koníček - pozorování ptactva. Podle serveru BBC to souvisí s tím, že lidé trávící mnohem více času doma se začali zajímat o dění za oknem. Navíc se ukázalo, že tato zábava může pomoci odborníkům shromáždit informace o ptácích, kteří vinou posledních ničivých požárů museli změnit své přirozené prostředí.
 

Během koronavirového omezení pohybu se mnoho lidí, kteří se dříve o sledování ptáků vůbec nezajímali, najednou pocítilo potřebu začít monitorovat pohyby zvířat za oknem. Podle Ayeshy Tullochové ze Sydneyské univerzity se počet lidí, kteří informace o ptácích také zaznamenávají, oproti minulému roku zdvojnásobil. Pozorovatelé k tomuto účelu používají internetové aplikace rozpoznávající jednotlivé druhy. Jednu z nich provozuje například nezisková organizace Birdlife Australia. Data shromážděná v této aplikaci mohou využít ornitologové i ochránci přírody.

Požáry, které Austrálii zachvátily v září loňského roku a trvaly do letošního března, zasáhly asi 832 živočišných druhů, polovinu z nich podle Tullochové tvoří právě ptáci. Ti se kvůli ztrátě svého přirozeného prostředí museli často přesunout na nová místa.

Zatímco pro pozorovatele je někdy přesun opeřenců na nová stanoviště výhodný, pro některé ohrožené druhy znamená další nebezpečí. V novém prostředí mohou mít jedinci méně potravy nebo se setkat s konkurenčními druhy či novými predátory, jakou jsou lišky, psi nebo divoké kočky. Díky mapování pohybů ptáků se ale ornitologové spolu s ochránci přírody mohou na tato nová stanoviště zaměřit a pokusit se na nich zlepšit podmínky pro život ptáků, než se jejich přirozené prostředí obnoví.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

7.8.2020 17:34
na pahýlech ohořelých stromů bez listí jsou ptáci dobře vidět, určitě i tito ptáci jásají nad prospěšností požárů pro krajinu
Odpovědět
LD

Libor Dostálek

26.7.2022 20:42
Každý má nějaký koníček. Je důležité, aby se člověk dokázal nějak odreagovat :-) . My s manželkou unikáme z reality k obrazům. Objednáváme si speciální obrazy z https://www.malujpodlecisel.cz/ , na které se maluje podle čísel. Už jich máme skoro celou půdu a ještě jich v zimě zase hodně přimalujeme :-) .
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist