https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/novy-zeland-zakaze-vyvoz-zivych-zvirat-po-mori-platit-bude-za-dva-roky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nový Zéland zakáže vývoz živých zvířat po moři, platit bude za dva roky

14.4.2021 12:04 | WELLINGTON (ČTK)
Země vývoz zvířat na lodích pozastavila už loni po nehodě plavidla, při které se utopilo přes 40 členů posádky a 5800 kusů dobytka.
Země vývoz zvířat na lodích pozastavila už loni po nehodě plavidla, při které se utopilo přes 40 členů posádky a 5800 kusů dobytka.
Nový Zéland kvůli obavám o dobré životní podmínky zakazuje vývoz živých krav a jiných hospodářských zvířat po moři. Zákaz začne v plném rozsahu platit až za dva roky, aby poskytl možnost přizpůsobit se podnikatelům, kteří v této oblasti investovali, uvedl ministr zemědělství Damien O’Connor citovaný agenturou AP.
 

Země vývoz zvířat na lodích pozastavila už loni po nehodě plavidla, při které se utopilo přes 40 členů posádky a 5800 kusů dobytka. Loď plující do Číny se tehdy potopila při bouři nedaleko Japonska.

"Nový Zéland musí zůstat na špici ve světě, kde jsou dobré životní podmínky zvířat pod stále přísnější kontrolou, pokud skutečně chceme být nejetičtějšími producenty potravin," uvedl ministr O’Connor a dodal, že reputace země bude vždy přednější, než finanční zisky.

Novozélanďané loni vyvezli živá zvířata v hodnotě 261 milionů novozélandských dolarů (přibližně čtyři miliardy korun), což je trojnásobné zvýšení oproti předchozímu roku. Stále to však představuje jen zlomek exportu zemědělských produktů, hlavního vývozního artiklu, připomíná AP.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

14.4.2021 12:25
Takže s Nového Zélandu se živá zvířata vyvážet nebudou. Letecky se to nezaplatí a na lodi a ponorkou to nejde.
Odpovědět
LB

Lukas B.

14.4.2021 13:12
takže se bude vozit mražené lodí nebo porcované chlazené steaky ledadlem?
(sice se luxusní stejkárny chlubí suchým zráním až půldruhého měsíce, ale lajsnout si to na lodi?)
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

14.4.2021 14:04
Krok správným směrem.
Bylo by fajn, kdyby i pro dobytek v EU platil zákaz vyvážet ŽIVÁ zvířata mimo Evropu (jedno jestli na lodi nebo v nákladních autech).
Odpovědět
LB

Lukas B.

14.4.2021 14:41 Reaguje na Majka Kletečková
evropa a přední východ není (technicky) problém - v chlaďáku návěsu to zabité těch pár dní hravě vydrží, ať už v půlkách/čtvrtkách na háku nebo naporcované a zavakuované, a není důvod vozit živé dál než pár desítek/málo stovek kilometrů na nejbližší jatka. v rámci evropského vývozu živých zvířat je problém hladových milionů machometánů a halal porážky. z austrálie to holt na lodi dlouho trvá.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

14.4.2021 16:50
Petice za ukončení dálkových transportů se zvířaty a za export masa, za chov a dožití zvířat co nejblíže místu jejich narození: https://stoptransport.cz/petice/
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist