https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nyt-francie-odvolala-sve-plany-na-uhlikovou-dan?ids%5Bx8d90cadcc86df7e2867470770e96b5bf%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NYT: Francie odvolala své plány na uhlíkovou daň

24.3.2010 12:52 | PRAHA/PAŘÍŽ (Ecomonitor)
Po měsících politického vyjednávání francouzská vláda oznámila, že opouští svůj plán na zavedení uhlíkové daně. Ten přitom představoval základní kámen ekologické politiky prezidenta Nicolase Sarkozyho, píše deník The New York Times.
 

Pařížské metro
Francouzi měli od počátku roku platit za tunu oxidu uhličitého 17 euro. Metro v Paříži.
Foto: Hugo Charvát/Ekolist.cz

Ministři i členové vládnoucí Unie pro lidové hnutí (UPM) prohlásili, že by ekologická daň znevýhodnila francouzské firmy vůči jejich evropským protějškům, kteří žádnou uhlíkovou daň neplatí. Nicméně podle analytiků stojí za obratem víkendová prohra, kterou vládnoucí středo-pravicová strana utržila v nedělních krajských volbách ve Francii. Podle premiéra země Françoise Fillona potřebuje země lépe „koordinovat svoji ekologickou politiku s Evropskou unií,“ zejména aby francouzské společnosti neměly jiné podmínky, než jejich německé protějšky, cituje New York Times.

Domácnosti a firmy měly platit za tunu oxidu uhličitého 17 euro. Zdanění mělo začít platit od prvního ledna přes zatížení energetických surovin - benzínu, zemního plynu a uhlí. Odhady, kolik by nové daně přinesly, jsou velmi rozdílné. Podle Nicolase Bouzou by šlo o částku kolem 4,5 miliardy euro ročně, na které by přispěly z 55 % domácnosti a z 45 % firmy.

Navrhovaný systém ale obsahuje řadu výjimek pro průmyslové firmy a pro zemědělství, včetně slev pro nákladní automobily nebo rybářské lodě. I pro domácnosti se počítalo s řadou daňových úlev. Systém tak měl být, alespoň v krátkodobém výhledu, daňově neutrální.

Podle Nicolase Bouzou, z konzultační firmy Asterés, je ale důvod odvolání uhlíkové daně ryze politický. Vláda prý ztratila spoustu času a nebyla schopná daň připravit včas. Podle něj je potřeba aby francouzskou daň podpořily i další země EU, to ale prý vláda spolehlivě pohřbila.

Další evropské země, zejména Švédsko, Dánsko, Irsko a Finsko, již uhlíkovou daň zavedly. Ale Německo nebo Nizozemí pravděpodobně daň odmítnou, píše New York Times. Zcela odmítá daň na evropské úrovni Polsko a Británie. Prezident Sarkozy prezentoval zdanění uhlíku jako ekologickou politiku s dlouhodobým fiskálním benefitem. Podle ochránců životního prostředí je daň odvážným pokusem ovlivnit trh a spotřebitelské chování.

Závažný problém pro zavedení uhlíkové daně se ukázal již na konci loňského roku, kdy nejvyšší soud prohlásil, že daň porušuje princip rovnosti, když vyjímá některé průmyslové emise ze systému. Navíc opoziční socialisté navrhované dani vyčítali, že je nespravedlivá pro obyvatele s nízkými příjmy. Odvolání daně přivítali i zástupci soukromých firem.

Podle článku Matthewa Saltmarshe „France Abandons Plan for Carbon Tax“ zveřejňovaném v deníku The New York Times 23. 3. 2010.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zajímavá nešikovnost Frantíků - 25. 3. 2010 - Jiří Svoboda

Francouzi by ročně na hlavu platili kolem 2500 Kč uhlíkovou daň a tato daň by se do systému v nějaké podobě celá vrátila. My tu budeme platit za nic neřešící fotovoltaiku kolem 1500 Kč ročně na hlavu a do systému se vrátí jen minimum - část daně ze zisku majitelů FVE. Svět a hlavně EU jsou asi nastaveny způsobem, že nesmysly projdou a ty dobré věci nikoli.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist