https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nzu-light-budou-moci-nove-cerpat-take-socialne-slabe-rodiny-zadat-lze-od-ledna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NZÚ Light budou moci nově čerpat také sociálně slabé rodiny, žádat lze od ledna

8.12.2023 01:12 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Příjem žádostí na dotace z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) Light se včera pozastavil. Znovu začne ve středu 17. ledna 2024. Nově budou moci o podporu žádat také rodiny pobírající příspěvky na děti či vlastníci bytů, kteří neměli peníze na výměnu oken při celkové rekonstrukci domu. Z Národního plánu obnovy, tedy z evropských peněz, do programu přidá ministerstvo životního prostředí další tři miliardy korun, sdělili ministr životního prostředí Petr Hladík a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (oba KDU-ČSL).
 

Standardní program Nová zelená úsporám má za cíl podporovat všechny kategorie zateplování. O dotaci je možné žádat i na základní či dílčí zateplení. Finanční podpora je vyplacena po realizaci projektu. Cílem programu Nová zelená úsporám Light byla okamžitá finanční podpora pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy na rychlé a jednoduché zateplení domů. Oproti klasické verzi se peníze vyplácejí předem.

"Zájem o program NZÚ Light předčil naše očekávání a potvrdil, že podpora úsporných opatření pro nízkopříjmové domácnosti byla, je, a i nadále bude významnou součástí boje proti snižování životní úrovně těch nejzranitelnějších skupin obyvatel v souvislosti s rostoucími cenami energie. A do budoucna ještě více než tomu bylo dříve," uvedl Hladík.

Celkově bylo přijato 54 626 žádostí za 6,2 miliardy korun. Schválilo se z nich 50 219 za 5,6 miliardy korun a vyplatilo o necelých 4500 méně, a to za 5,1 miliardy korun. Průměrně se na dotaci vyplatilo 112.000 korun. Nejčastěji čerpali dotace lidé ze Středočeského a Moravskoslezského kraje. V Královéhradeckém kraji podle Hladíka čerpalo necelé jedno procento všech obyvatel.

Žadatelé budou moci čerpat až 150 000 korun na výměnu oken a vchodových dveří a 90 000 korun na instalaci systému na solární ohřev vody s bojlerem. Bez bojleru bude maximální dotace 60 000 korun. Solární panely budou muset být velké minimálně 2,5 metru čtverečních anebo jejich špičkový výkon bude muset být alespoň dva kilowatty.

Podle Jurečky mají nové podmínky opět cílit hlavně na seniory, ale také na sociálně slabší rodiny. Momentálně je v Česku podle něj 156.000 rodin, které pobírají příspěvek na dítě. Nové podmínky by měly umožnit čerpat dotace pro 100 000 z nich.

"Série chytrých a rychlých opatření v podobě zateplení, výměny oken, dveří nebo investice do solárního ohřevu vody, se kterou jim může až ze 100 procent pomoci tento dotační program, bude pro tyto rodiny výraznou úsporou nákladů za energie na dlouhé roky dopředu. Měsíčně pak mohou uspořit i několik tisíc," dodal Jurečka.

Podle dat ministerstva životního prostředí a ministerstva práce a sociálních věcí dotovaná výměna oken a dveří po rodinám ročně ušetří 5900 korun ročně. Solární ohřev vody pak ročně 5000 korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ivo Patta

Ivo Patta

8.12.2023 11:03
Moc krásně vykreslujete ministry dobrodince z vlády P. Fialy. Hladík nám dává peníze z prázdné státní kasy, tj. peníze půjčené na dluh. Jurečka je ještě lepší, ten utratil v roce 2022 ne méně než 59,9 miliard korun z prázdných účtů, díky VADNÉMU ÚČETNICTTVÍ používanému ČSSZ při výpočtu výše důchodů. Utratil navzdory mému včasnému varování (dopis z 22. 2. 2022 s razítkem podatelny MPSV ČR). Více v kapitole Sociálně ekonomický audit státního důchodového systému v knize Ekonomům to myslí černobíle. Knihu si můžete vypůjčit v městské knihovně.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist