O drobných a neuvěřitelně odolných vířnících budou v Česku diskutovat vědci z celého světa

„Jejich schopnost anhydrobiózy, tzn. vyschnutí, jim umožňuje přežití ve velmi drsných podmínkách. Vydrží var i několik hodin v tekutém dusíku, vydrží vysokou radiaci i kosmické záření, přežili dokonce i v meziplanetárním prostoru. Vířníci umějí mnoho věcí, které ještě nedokážeme docenit,“ říká hlavní organizátor sympozia Miloslav Devetter z Biologického centra AV ČR.
Díky studiu anhydrobiózy vědci například objevili látky, které se dnes používají v medicíně pro přechovávání orgánů pro transplantaci.
Vířníci se také využívají k ekotoxikologickým testům jako bioindikátory kvality prostředí, podobně jako například pstruzi sloužili ve vodárnách coby ukazatelé kvality vody. V Asii slouží i jako krmivo v komerčním chovu ryb.
Mezinárodní sympozium věnované těmto výjimečným živočichům pořádá v Českých Budějovicích Biologické centrum Akademie věd ČR společně s Přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity. Vědecká setkání zaměřená na vířníky mají více než čtyřicetiletou tradici, organizují se jednou za tři roky, letošní sympozium bude už čtrnácté.
reklama