https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/o-ekologickeho-oscara-letos-soutezi-akvaponicka-farma-i-hra-o-zachrane-planety
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

O ekologického Oscara letos soutěží akvaponická farma i hra o záchraně planety

1.6.2023 02:15 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Akvaponická farma, strategická hra o záchraně planety nebo revitalizace školy, to jsou projekty, které se letos utkají v soutěži E.ON Energy Globe. Společnost E.ON včera představila šest projektů, které budou soutěžit o hlasy veřejnosti. Vítěze vyhlásí společnost na ekologickém festivalu 9. září v pražských Kasárnách Karlín. V letošním ročníku vybírala porota ze 137 projektů, hlasovat pro jednotlivé finalisty mohou lidé na webu soutěže do konce srpna.
 

"Dlouhodobě cítíme potřebu nejen představovat soutěžící a projekty, ale také vzdělávat veřejnost v oblasti ekologie a udržitelnosti. Právě forma ekofestivalu, kde se lidé dozvědí a vyzkouší řadu zajímavých věcí a zároveň tam představíme výsledky soutěže, nám přijde jako ideální spojení," řekla generální ředitelka společnosti E.ON v České republice Claudia Viohlová.

O hlasy lidí se bude ucházet akvaponická farma Rybí Zahrada, která využívá moderní způsob produkce rostlin. Ty si pomocí speciální technologie berou živiny přímo z vody, kde žijí ryby. Celý proces funguje v uzavřeném cyklu, ryby produkují živiny pro rostliny a ty jim zase čistí vodu. Podle pořadatelů ušetří v porovnání s běžným zemědělstvím až 95 procent vody, Rybí zahrada je zároveň jednou z největších akvaponických farem ve střední Evropě.

Ve strategické hře Beecarbonize o záchraně planety si lidé mohou vyzkoušet, jak se dokáží vyrovnat se změnami klimatu. Hra, kterou si lidé mohou zdarma zahrát na počítači i telefonu, byla vytvořena ve spolupráci s klimatickými experty z organizace Člověk v tísni.

Dalším soutěžícím je projekt revitalizace školy Českobrodská v Praze, který školu proměnil v uhlíkově a energeticky neutrální budovu. Energii v budově zajišťují solární panely, teplo tepelná čerpadla a škola hospodaří šetrně s vodou.

Mezi finalisty je i digitální odpadové tržiště Cyrkl, které pomáhá se zaváděním cirkulární ekonomiky do ekonomiky odpadového hospodářství firem napříč odvětvími, nebo cirkulární oblečení NIL. Divokou kartu zaměstnanců firmy E.ON získala síť energeticky soběstačných učeben Archimedes, která tak doplnila pět finalistů vybraných porotou.

E.ON vyhlašuje takzvaného ekologického Oscara už 15 let, stejně jako loni soutěží všechny projekty v jedné kategorii. Vítěz pak získá cenu 500.000 korun. Soutěž i jednotlivé projekty budou podporovat i letos slavné osobnosti, tváří letošního ročníku se stala herečka Veronika Khek Kubařová. Soutěž oceňuje projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Vítěz české soutěže pak zastupuje Českou republiku na světovém finále.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

2.6.2023 05:45
no nevim, abychom nejásali předčasně.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.6.2023 05:45
no nevim, abychom nejásali předčasně.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist