https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/o-ekologickeho-oskara-letos-soutezi-dvojice-projektu-v-peti-kategoriich-novinkou-je-kategorie-urcena-stavbam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Novinkou letošního ročníku soutěže Ekologický oskar je kategorie určená stavbám

16.6.2016 10:08 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dům nad vodopádem v Telči
Dům nad vodopádem v Telči
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Osmý ročník soutěže Ekologický oskar už zná své nominace. O ocenění se uchází deset projektů rozdělených do pěti kategorií. O vítězi mezi často velmi odlišnými dvojicemi soutěžících projektů v jednotlivých kategoriích letos rozhodne veřejnost, a to prostřednictvím on-line hlasování na webu www.ekologickyoskar.cz.
 

Do osmého ročníku soutěže se podle organizátorů přihlásilo téměř tři sta projektů. Odborná porota letos vybírala vždy dva nejlepší projekty zaměřené na úsporu energií a ochranu přírody v pěti základních kategoriích: Obec, Kutil, Mládež, Firma a nově také Stavba.

Právě zavedení nové kategorie pro stavby řečníci nominační tiskové konference nejvíce oceňovali. „V té oblasti (ve stavebnictví a následně i bydlení – pozn. redakce) se spotřebovává všude na světě, a v České republice také, nejvíce energie, takže tam jsou i největší možnosti úspory,“ řekl Bedřich Moldan, čerstvý držitel Ceny Josefa Vavrouška. Bedřich Moldan zároveň vyzval ke snaze přicházet častěji s inovacemi, „které míří nejen do bezprostřední budoucnosti, ale možná i trošku dál“.

Stavbami, které mezi sebou soupeří o titul Ekologického oskara, jsou nízkoenergetický dům postavený na zdánlivě nevyužitelném pozemku pod hrází rybníka na hranici historického jádra Telče, a secesní vila v Poděbradech zrekonstruovaná téměř do pasivního standardu. „Nedokázali jsme ji jen po těch sto letech natočit tak, aby respektovala orientaci vůči světovým stranám,“ s úsměvem přiznal Tomáš Vanický, který ji do soutěže přihlásil.

V kategorii Obec se spolu utká město Litoměřice s padesátkrát menší obcí Haňovice na Hané. Litoměřice spravují vlastní Fond úspor energie, prostřednictvím něhož optimalizovaly nákup energie a podpořily instalaci fotovoltaických elektrárnách na svých střechách. Zároveň si město vytklo ambiciózní cíl - do roku 2030 uspořit minimálně 20 % všech energií v porovnání s rokem 2012. Proti němu stojí v soutěži malá obec na cestě k největší energetické soběstačnosti. V Haňovicích se podařilo snížit množství spotřebované energie, odstranit černé skládky i vyměnit veřejné osvětlení. V přípravě je projekt skleníků pro pěstování zeleniny, který obci přinese až 35 nových pracovních míst. Skleníky budou vytápěny pomocí energie z bioplynové stanice podobně jako už obecní dům.

Secesní vila v Poděbradech zrekonstruovaná téměř v pasivním standardu
Secesní vila v Poděbradech zrekonstruovaná téměř v pasivním standardu
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Do finálového kola soutěže se mezi firmami dostala společnost Slavona se svým inovativním technologickým řešením posuvných dveří pro pasivní domy a energeticky soběstačný hotel Na Farmě ve středočeských Choťovicích, který na jednom místě vyrábí a spotřebovává veškeré energie i odpadní produkty.

V kategorii Mládež porotu zaujala iniciativa mladých aktivních školáků ze Zbirohu, kteří se se svými pedagogy zapojují do řady environmentálních aktivit a sami pro ně dokáží získat i finanční prostředky. Druhou nominaci získalo dětské zážitkové experimentárium Centra pasivního domu, které se dětem snaží přiblížit principy energeticky úsporného stavitelství.

V kategorii Kutil proti sobě soutěží projekty s automobilovou tématikou. Prvním jsou vlastnoručně vyrobené ekologické dopravní prostředky Jaromíra Märze. Ve své dílně dokázal tento muž postavit elektrokoloběžku, se kterou procestovat Šumavu, solární automobil i elektrocentrálu na dřevoplyn. Návody k sestrojení umisťuje bezplatně na internet (víc viz YouTube kanál). Druhým soutěžním projektem je iniciativa, která nové české kutily vychovává: technické soutěže pro mládež pořádané Národním technickým muzeem Praha.

Pro vítěze jednotlivých kategorií mohou lidé hlasovat až do 30. září. Každý z hlasujících se může zúčastnit soutěže o roční zapůjčení auta ŠKODA Citigo nebo další ceny. A vým hlasem pomůže získat úsporné osvětlení pro školy v obci Trhové Sviny. „Společnost E.ON poskytne za každý hlas deset korun na realizaci úsporného osvětlení v základní a mateřské škole a sportovní hale ve městě Trhové Sviny. Město vyhrálo Ekologického oskara v kategorii Obec v roce 2012 a od té doby soutěž významně podporuje. Umožňuje například testování přihlášených projektů v kategorii Nápad,“ vysvětluje Michael Fehn, předseda představenstva E.ON Czech Holding AG.

Otevřená je stále kategorie Nápad určená všem dosud nezrealizovaným projektům se zaměřením na úsporu energií či ochranu životního prostředí. Přihlášky do ní je možné zasílat až do 15. srpna.

Vítězové jednotlivých kategorií 8. ročníku soutěže Ekologický oskar budou vyhlášeni 5. října v pražském Karlíně. Nejúspěšnější projekty české soutěže jsou vyslány do celosvětového klání Energy Globe Award. Loni se poprvé český zástupce, vinařství a hotel Galant, dostal do nejužšího finále této mezinárodní soutěže.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeňka Vítková
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist