https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/o-stiznostech-v-kauze-otravy-becvy-rozhodne-zalobce-nejspise-zacatkem-zari
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

O stížnostech v kauze otravy Bečvy rozhodne žalobce nejspíše začátkem září

20.8.2021 01:02 | ZLÍN (ČTK)
Foto | Miroslav Přikryl / Český rybářský svaz
O stížnostech proti usnesení o zahájení trestního stíhání v kauze loňské otravy řeky Bečvy rozhodne státní zástupce nejspíše začátkem září. Stížnost podaly právnická i fyzická osoba z oblasti Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku, které policie v souvislosti s případem v červnu obvinila ze dvou trestných činů. Spisový materiál je velmi obsáhlý, řekl ČTK státní zástupce Petr Bareš z Okresního státního zastupitelství ve Vsetíně, které se kauzou zabývá.
 

Na rozhodnutí o stížnosti se podle Bareše nyní pracuje. "Spisový materiál je obsáhlý, jsou to dva prádelní koše plné šanonů. Obě (obviněné) osoby podaly stížnost, mají stejného obhájce. Bude rozhodováno zřejmě začátkem září," uvedl žalobce.

Policie zahájila kvůli otravě Bečvy trestní stíhání jednoho člověka a jedné firmy koncem června. Podle kriminalistů jde o spáchání dvou trestných činů, kterými jsou poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Obviněnému člověku hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, firmě zákaz činnosti a peněžitý trest.

Z vyjádření ředitele společnosti Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm Oldřicha Havelky pro Českou televizi (ČT) následně vyplynulo, že obviněnou je tato firma. Firma Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy. Hospodářské noviny v minulých týdnech několikrát uvedly, že obviněným člověkem je zřejmě jednatel Havelka. Redakce ČTK se ho opětovně pokoušela telefonicky kontaktovat s žádostí o vyjádření, avšak neúspěšně.

Kromě orgánů činných v trestním řízení se otravou Bečvy zabývá také sněmovní vyšetřovací komise. Dnes se v Praze koná její neveřejná schůze. V plánu má slyšení poslance ANO a zástupce valašskomeziříčské chemičky Deza Pavla Pustějovského, zlínského krajského policejního ředitele Jaromíra Tkadlečka a ředitele České inspekce životního prostředí Erika Geusse.

Ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

20.8.2021 08:03
Verdikt je znám.Nyní ještě okolo Bečvy trochu omáčky pro obecenstvo.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

20.8.2021 14:17 Reaguje na Václav Kain
Všetkému je na vine Americký imperialismus a Kalousek. Takových verdiktů si pamatuju řadu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.8.2021 19:23 Reaguje na Václav Kain
Doufám, že NE. Že tu ještě nemáme padesátá léta, že soudy ještě mají určité svědomí a neodsoudí zcela evidentně nevinného člověka.
Nečas a Nagyové byli sice taháni po soudech asi 8 let, ale nakonec je soud osvobodil, nikdo si na krk justiční zločin ještě nezval. Ale dnes?? Situace se stále zhoršuje.
Odpovědět
va

vaber

20.8.2021 08:52
nejde o přírodu ,nejde o Bečvu ,
jde o Babiše i když Babiš by byl vinen stejně jako někdo, kdo půjčí auto a to auto zaviní nehodu,
u nás po otravě ryb v řece se nestalo vůbec nic ,rybáři vylovili mrtvé ryby a tím to skončilo ,
taková je u nás skutečná starost o životní prostředí
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.8.2021 19:25 Reaguje na vaber
Neznám jediné auto, které by zavinilo nehodu.
Ta řeka je poškozená na velmi dlouhou dobu a i řeka po proudu je kontaminovaná na dlouhém úseku.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist