https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obce-budou-moci-zadat-o-20milionovou-dotaci-na-likvidaci-vrtu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obce budou moci žádat o 20milionovou dotaci na likvidaci vrtů

9.10.2016 13:43 | PRAHA (ČTK)
Obce budou moci od listopadu žádat o peníze na likvidaci nepotřebných hydrogeologických vrtů. Ministerstvo životního prostředí na to uvolní 20 milionů korun a proplatí obcím až 90 procent nákladů. Likvidace jednoho vrtu obvykle přijde na desítky tisíc korun, výjimkou ale není částka převyšující milion. Nevyužitelných vrtů s nejasným původem je v Česku velké množství, řada z nich představuje riziko ohrožení kvality podzemních vod. Vyplývá to z dnešních informací ministerstva životního prostředí (MŽP).
 

"Nepotřebné staré průzkumné hydrogeologické vrty jsou častým zděděným problémem měst a obcí. Desítky i stovky jsou jich v oblastech, z nichž je čerpána pitná voda. Jsou opuštěné a často je dokonce těžké je dohledat. Jsou přitom v takovém stavu, že hrozí kontaminací spodních vod a může tak dojít k přímému ohrožení zdraví i života lidí," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

O dotaci mohou žádat státní příspěvkové organizace, obce, dobrovolné svazky obcí a kraje od 1. listopadu do 28. dubna 2017. Peníze získají na projektovou přípravu včetně vypracování odborného posudku, vypracování projektu geologických prací a na samotnou likvidaci vrtu. Podmínkou je dokončení projektu do konce roku 2019.

Výzva se zaměřuje na vrty, jejichž původním účelem byl průzkum, jímání či monitorování podzemní vody a které pro podzemní vody mohou představovat riziko. Jde o nepotřebné vrty, jejichž vlastník není znám nebo neexistuje.

Náklady na likvidaci vrtu závisí na jeho hloubce a stavu. U mělkého bezproblémového vrtu nepřesahují podle MŽP většinou 50 000 Kč, s rostoucí hloubkou vrtů a zhoršujícím se stavem šplhají ke statisícům. "Vzhledem k tomu, že výše nákladů na likvidaci vrtu se může značně lišit dle konkrétní situace, náklady mohou být desítky tisíc nebo statisíc, ale i milion a více, je maximální výše podpory omezena pouze procentem z celkových způsobilých výdajů ve výši 90 procent a celkovou alokací výzvy," doplnil ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Ministerstvo v minulosti sanovalo rizikové průzkumné vrty, jejichž vybudování bylo kdysi hrazeno z prostředků bývalého Českého geologického úřadu. Další pak k likvidaci vytipovalo. S dalšími žádostmi přišli za MŽP zástupci obcí z různých částí ČR.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist