https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/objev-mikroplastu-v-penisech-vyvolal-otazky-ohledne-erektilni-dysfunkce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Objev mikroplastů u mužů vyvolal otázky ohledně erektilní dysfunkce

20.6.2024 23:23 (ČTK)
Vědci už odhalili mikroplasty v placentách těhotných žen, mateřském mléku, lidské krvi i v plicích. Tyto drobné částečky pocházejí z vláken oblečení, pneumatik, kosmetiky a mnoha dalších zdrojů.
Vědci už odhalili mikroplasty v placentách těhotných žen, mateřském mléku, lidské krvi i v plicích. Tyto drobné částečky pocházejí z vláken oblečení, pneumatik, kosmetiky a mnoha dalších zdrojů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vědci poprvé objevili mikroplasty v mužských penisech, což vyvolává otázky ohledně jejich možné role v erektilní dysfunkci. Odborníci také nedávno odhalili tyto drobné plastové částice ve varlatech a spermatu. Tyto objevy budí obavy, že znečištění mikroplasty by mohlo přispívat k poklesu mužské plodnosti, napsal list The Guardian.
 
Vědci uvedli, že penis by mohl být obzvláště zranitelný vůči kontaminaci mikroplasty kvůli vysokému průtoku krve během erekce. Lidé je konzumují v potravinách i ve vodě a také je vdechují. Vědci už odhalili mikroplasty v placentách těhotných žen, mateřském mléku, lidské krvi i v plicích. Tyto drobné částečky, které pocházejí z vláken oblečení, pneumatik, kosmetiky a mnoha dalších zdrojů, byly nalezeny po celé planetě, od vrcholu Mount Everestu až po nejhlubší oceány.

Studie hodnotila tkáň odebranou pěti mužům, kteří podstoupili operaci související s erektilní dysfunkcí. Mikroplasty byly nalezeny ve čtyřech případech, přičemž nejčastěji se jednalo o polyethylentereftalát známý pod zkratkou PET a polypropylen. Oba se používají v obalech na potraviny a nápoje a v dalších předmětech denní potřeby.

Zdá se, že kontaminace lidských těl mikroplasty je velmi rozšířená a vědci je nacházejí všude, kam se podívají, podotkl deník. Dopad na zdraví zatím není znám, ale v laboratoři bylo prokázáno, že mikroplasty poškozují lidské buňky.

Částice mohou způsobovat záněty tkání, podobně jako částice znečištěného ovzduší, a škodlivé mohou být i chemické látky obsažené v plastech. U lidí, jejichž tepny byly kontaminovány mikroplasty, lékaři zjistili výrazně zvýšené riziko mrtvice a úmrtí na infarkt.

"Víme, že erektilní dysfunkce je multifaktoriální. K erekci potřebujete dobré hormony, nervy, krevní zásobení a dobrou hladkou svalovou tkáň," uvedl lékař a hlavní autor výzkumu Ranjith Ramasamy z Miamské univerzity. "Zjistili jsme, že mikroplasty jsou přítomny v hladké svalovině penisu. Víme jen to, že tam nemají být, a máme podezření, že by to mohlo vést k dysfunkci hladkého svalstva," dodal.

Ramasamy uvedl, že je naléhavě zapotřebí dalšího výzkumu, který by určil potenciální roli mikroplastů v erektilní dysfunkci a mužské neplodnosti. Počet spermií u mužů klesá již desítky let a 40 procent případů zůstává nevysvětleno, ačkoli podle mnoha studií se na tom podílí chemické znečištění. Nedávné výzkumy na myších uvádějí, že mikroplasty snižují počet spermií a způsobují abnormality a hormonální poruchy.

Vědci uvedli, že všudypřítomné rozšíření mikroplastů je alarmující a je nezbytné pochopit potenciální důsledky pro lidské zdraví.

"Jako společnost si musíme uvědomit, že pití vody z plastových lahví, jídlo s sebou v plastových obalech a ještě hůře mikrovlnná trouba v plastových nádobách přispívají k tomu, že se v našem těle vyskytují věci, které by tam být neměly. A penis je ten orgán, kterému všichni věnují pozornost," řekl Ramasamy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

21.6.2024 08:18
Jó mikroplasty, s těmi je problém. Ať se dělá, co se dělá, stále se nedaří prokázat, že škodí. O škodlivosti cukru už víme dávno, dokonce víme i jak jsou nebezpečné živočišné tuky, ale o mikroplastech stále nic - i když je nacházíme všude, dokonce i u mužů, kteří trpí intimními problémy.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.6.2024 08:41 Reaguje na Richard Vacek
Problém je vždy stejný. Producent takovou studii nezadá a když tak
cinknutou, aby se odbyt nezastavil. No a konzument věří certifikátu
nezávadnosti do doby, než tu nezávadnost někdo vyvrátí. Toto se
týká téměř všech lidmi uměle vyrobených "převratných vynálezů".
Lidstvo cíleně spěje ke svému zničení, ale z rozjetého vlaku už
nemá sílu a ani chuť vyskočit. Mám obavu, že už nepomůže brzda a
ani zastavení, protože jsme dospěli na konečnou v plné rychlosti.
Mikroplasty už tu všude jsou a už se jich nezbavíme!

Odpovědět
JD

Jindřich Duras

21.6.2024 10:19 Reaguje na Richard Vacek
Nedávno to bylo, jak píšete. Dneska se ale o mikroplastech ví spoustu věcí. Takže přestože samozřejmě ještě větší spoustu dnes nevíme, je už celkem jasné, že mikroplasty skutečně problém jsou. Pro všechny, lidi nevyjímaje. To, že není úplně jasné, jak přesně a v kombinaci se kterými faktory dochází k tomu či onomu negativnímu dopadu, nijak nezpochybňuje akutní potřebu s tím něco dělat.
Odpovědět
LB

Lukas B.

21.6.2024 14:19 Reaguje na Jindřich Duras
ono se ví o spoustě věcí. taková žulová dlažební kostka nebo sklenice je věc poměrně neškodná. ale krucihiml, jak to, že nám kameníci a skláři umírají na silikózu?

mimochodem, v populární kultuře je plast výhradně něco vošklivého, co pochází z ropy a je to barevné a dává se to cumlat dětičkám v kolíbkách. velmi podobně představují problém i částice hmot zcela přírodních, namátkou latex, celuoza (dřevo při suchém broušení, textilní vlákna), silikátové horniny (zlý azbest je přírodní silikát jako každej jinej) a samozřejmě spousta dalších materií.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

25.6.2024 12:36 Reaguje na Lukas B.
Jasně, přírodní škodliviny existují normálka a při jejich zpracování či používání máme nějaké dopady na zdraví. Potíž je, že k této "přirozené" zátěži (eternitové střechy ale už tak úplně přírodní nejsou) přidáváme obrovskou zátěž navíc, a to v podobě tisíců a tisíců látek, mezi nimiž jsou mikroplasty jen jedna či několik položek z mnoha. A to už je jiný level.
Plasty hodně pomohly v rozvoji atd. a prostě se bez nich neobejdeme, to je jasné. Jen se musíme naučit dávat pozor na jejich nadužívání a na jejich vstupy do životního prostředí. A to nám zatím opravdu moc nejde.
Odpovědět
LB

Lukas B.

26.6.2024 13:22 Reaguje na Jindřich Duras
eternitové střechy v evropě jsou trošku pseudoproblém (samozřejmě nebudeme taková hovádka abychom jimi vyspravovali výmoly v cestě, ono je lepší to zakopat), problém azbestu jsou zejména tepelně izolační desky bez stmelení cementem a hlavně azbest zámořský s mnohem menšími vlákny, na kterém byly dělány všechny ty základní výzkumy o škodlivosti azbestu).
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

21.6.2024 10:23
To je úžasné :-)! Jestli se podařilo najít plasty v penisech (nesmějí ale zpevňovat :-D!), konečně se celá věc začne efektivně řešit :-)! Škoda, že výzkumníky nenapadlo penisy zkoumat už dávno - mohli jsme být s péčí o ŽP o kus dál ;-)!
Výzkumy nebezpečných látek by měly u penisů vždycky začínat :-D!
Odpovědět

Jan Škrdla

22.6.2024 23:36 Reaguje na Jindřich Duras
Připomnělo mi to vtip, kdy přijde kuřák do trafiky pro cigarety. Prodavačka mu podá krabičku z nápisem, že kouření zvyšuje riziko impotence. Rozladěný zákazník ji odmítne, že chce raději cigarety s tou rakovinou.
Odpovědět
HH

Honza Honza

21.6.2024 15:54
Já bych si radši připlatil za skleněný obal, než tohle! A rakovina je jště horší!!! Zálohování a pečlivý sběr plastů, ev. pokuty za odhození bych podpořil!!
Odpovědět

vladimír šmídl

22.6.2024 22:23
A to ještě ti, kteří svým penisem přicházejí obohatit Evropu, jsou ze 40% neplodní. Důvodem jsou neléčené sexuálně přenosné nemoci v zemi původu.
(přednáška prof. Jaroslava Petra, youtube. com)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist