https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/objevem-sezony-je-znovunalezeni-jablone-ceske-ruzove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Objevem sezóny je znovunalezení jabloně České růžové

19.8.2016 13:16 | PRAHA (Ekolist.cz)
Letní jablko České růžové. Dříve byly tyto stromy skoro po celé zemi. Nedávno byla odrůda znovuobjevena na Táborsku.
Letní jablko České růžové. Dříve byly tyto stromy skoro po celé zemi. Nedávno byla odrůda znovuobjevena na Táborsku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Lípa / Oživení starých odrůd
Letní odrůda jabloně s krásným názvem České růžové se pěstovala od 18. století. A pěstovala se prakticky všude na našem území. Jenže nikde se nepěstovala hojně a ještě nedávno se odborníci z Českého svazu ochránců přírody domnívali, že odrůda zanikla. Teď byla objevena na Táborsku.
 

"Díky spolupráci s veřejností se nám podařilo zdokumentovat celou řadu raných odrůd slivoní, hrušní a jabloní. Objevem sezóny je zřejmě nalezení odrůdy České růžové," říká Martin Lípa, který vede projekt dokumentující staré odrůdy ovocných stromů.

Místní odrůdy ovoce patří podle něho k těm nejohroženějším, protože se často pěstovaly jen na velmi malém území. Jednu z nich se podařilo znovuobjevit na Pardubicku. Odrůda slivoně Babče, lidově zvanou též Kozí cecky, je regionální specialita. O to cennější byl její nález. Chuťově vynikající Babče poskytovalo především jedinečnou surovinu na marmeládu. Z důvodu náchylnosti k snadnému otlačení totiž ovoce nebylo schopné dopravy na trh. "To byl zřejmě i důvod, proč Babče s rozvojem intenzivního ovocnářství prakticky vyhynulo," míní Lípa.

V letních odrůdách hrušní je velmi cenný popis odrůdy pracovně nazvané Muškatelka ze Stráně
V letních odrůdách hrušní je velmi cenný popis odrůdy pracovně nazvané Muškatelka ze Stráně
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Lípa / Oživení starých odrůd

V letních odrůdách hrušní je velmi cenný popis odrůdy pracovně nazvané Muškatelka ze Stráně. Odrůda byla nalezena na Karlovarsku. V teplejších oblastech ji lze sklízet kolem poloviny srpna, ve vyšších polohách pak v půlce září. "Odrůda je to vynikající, chuťově srovnatelná se slavnou Williamsovou čáslavkou. Byla proto zařazena do průzkumného záchranného sortimentu a bude nadále sledována. Po její historii bude zřejmě nutné pátrat v německých archivech," říká Martin Lípa.

Přečtěte si rozhovor s Martinem Lípou Nejsmutnější je, když nový majitel vykácí starý ovocný sad.reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist