https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obranci-zvirat-zverejnili-drsne-zabery-ze-zabijeni-kozesinovych-zvirat-a-apeluji-na-babise
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obránci zvířat zveřejnili drsné záběry ze zabíjení kožešinových zvířat. A apelují na Babiše

27.3.2017 16:26 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zabíjení lišky na farmě v Bruzovicích.
Zabíjení lišky na farmě v Bruzovicích.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | OBRAZ
Liška visí za ocas hlavou dolů a marně zápasí, zatímco si chovatel připravuje smrtící nástroje. Norci se dusí výfukovými plyny z traktoru, který řídí dvanáctileté dítě.
 

Spolek OBRAZ Obránci zvířat zveřejnil drsné záběry ze zabíjení lišek a norků na dvou českých kožešinových farmách, jejichž autenticitu v reportáži pořadu 168 hodin potvrdili přímo dotčení chovatelé. Záběry byly pořízeny ze stromu v okolí farmy (Vítějeves) a skrytou kamerou (Bruzovice). A obracejí se na Andreje Babiše s žádostí, aby změnil politiku svého hnutí ANO k tématu kožešinových farem.

„Zveřejněné záběry bortí veškeré iluze o vysokých standardech na českých kožešinových farmách a ukazují, že jejich pravou tváří je naprostá neúcta ke zvířeti. K životu, cítění a umírání zvířete se tu přistupuje jako k pouhému procesu výroby módních produktů. Je to barbarství, které nemá v 21. století co dělat,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ.

Ve Sněmovně se schyluje k druhému čtení návrhu zákona, který má kožešinové farmy zcela zakázat. Nehlasitější odpor proti němu se ozývá z řad poslaneckého klubu hnutí ANO, v němž také v prvním čtení hlasovalo pro jeho okamžité zamítnutí nejvíce poslanců. Návrh zákona se přitom dle průzkumu CVVM těší podpoře 70 % občanů a otevřeným dopisem jej podpořilo 42 biologů z českých univerzit, vědeckých pracovišť a zoologických zahrad. Zákaz kožešinových farem byl uzákoněn již v 10 evropských zemích.

Na odmítavý postoj většiny poslanců hnutí ANO zareagovali Obránci zvířat kampaní VyzvaBabisovi.cz, v rámci níž se občané obracejí přímo na Andreje Babiše a žádají jej o změnu politiky hnutí ANO v této otázce.

„Poslanci hnutí ANO zuby nehty bojují za zachování kožešinových farem a činí tak v jasném rozporu s vůlí svých voličů. Na tento smutný fakt jsme se rozhodli upozornit veřejnou kampaní, kterou spojujeme se zveřejněním záběrů. Pevně věřím, že Andrej Babiš se k tomu postaví čelem a své poslance přesvědčí k etickému postoji, který odpovídá hodnotám moderní civilizované společnosti,” řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ.

Obránci zvířat dále varují před snahou skrýt zachování kožešinových farem pod tzv. certifikát WelFur podle pozměňovacího návrhu z dílny poslance hnutí ANO Josefa Kotta. „WelFur je profesionální kamufláž financovaná samotnými chovateli, jejímž cílem je zachovat kožešinové farmy bez jakékoli podstatné změny. Děsivým scénám na zveřejněných záběrech by WelFur nijak nezabránil. WelFur certifikuje chovy na základě současné praxe se vším, co tato s sebou přináší – malé drátěné klece pro divoká zvířata a zabíjení v plynových komorách či elektrickým proudem, to vše jen kvůli výrobě módních doplňků. Veřejnost se tímto marketingovým projektem jistě nenechá obalamutit a bude po politicích dále požadovat úplný zákaz kožešinových farem,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist