https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obyvatele-italskych-mest-dostanou-kvuli-epidemii-penize-na-kolo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obyvatelé italských měst dostanou kvůli epidemii peníze na kolo

20.5.2020 00:12 | ŘÍM (ČTK)
Kvůli epidemii mohou obyvatelé italských měst žádat o peníze na kolo. / Ilustrační foto
Kvůli epidemii mohou obyvatelé italských měst žádat o peníze na kolo. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Obyvatelé větších italských měst dostanou v rámci boje proti dalšímu šíření koronaviru finanční příspěvek na nákup nového kola, skútru či koloběžky. Vláda tak chce lidi motivovat, aby méně používali prostředky hromadné dopravy, kde se mohou snadno nakazit, a zároveň tak přispět ke zlepšení kvality ovzduší, napsal server local.it.
 

Podle vládního návrhu mohou programu využít lidé z měst, kde žije více než 50.000 obyvatel. V případě, že si mezi květnem a prosincem letošního roku koupí například nové elektrokolo, monokolo či jiný ekologický prostředek individuální dopravy, proplatí jim stát 60 procent jeho pořizovací ceny. Maximálně mohou takto Italové získat 500 eur (asi 14.000 Kč).

Italské regiony kromě toho chystají i řadu dalších opatření, kterými chtějí počet cyklistů v ulicích co nejvíce zvýšit. Například vedení severoitalského Milána hodlá ve městě vytvořit na 35 kilometrech silnic pruhy pro cyklisty, rozšířit chodníky a snížit rychlostní limity pro auta. U semaforů má fungovat nový systém tak, aby se cyklisté čekající na červené mohli zařadit před motoristy.

Zřejmě nejambicióznější plán podpory cyklistiky má jihoitalské město Bari. Radnice už začala zkoušet systém, kdy cyklistům za každý ujetý kilometr na cestě do práce či do školy vyplácí 20 centů (asi pět Kč).


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist