https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obyvatele-prahy-dostanou-od-magistratu-kompostery-na-bioodpad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obyvatelé Prahy dostanou od magistrátu kompostéry na bioodpad Video

8.8.2018 00:12 | PRAHA (ČTK)
Obyvatelé hlavního města dostanou od magistrátu kompostéry na biologický odpad. Město mezi lidi rozdělí 1750 nádob.
Obyvatelé hlavního města dostanou od magistrátu kompostéry na biologický odpad. Město mezi lidi rozdělí 1750 nádob.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obyvatelé hlavního města dostanou od magistrátu kompostéry na biologický odpad. Město mezi lidi rozdělí 1750 nádob. Novinářům to včera řekla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Radní včera schválili výsledky výběrového řízení na jejich pořízení. Nádoby koupí od firem HBABio a Meva-Trade za celkem asi 5,5 milionu korun bez DPH.
 

"Kdo si z občanů požádal prostřednictvím své městské části kompostéry, tak by je měl dostat," řekla Plamínková. Nádoby by lidé měli dostat letos na podzim.

Z nakoupených kompostérů bude mít 350 objem 2000 litrů a město za ně zaplatí asi 1,5 milionu. Zbylých 1400 bude mít objem 1000 litrů a jejich nákup vyjde na zhruba čtyři miliony. Město uzavře se zájemci pětiletou smlouvu, po jejímž vypršení nádoby připadnou obyvatelům.

Žadatelé musí splňovat několik podmínek. Místo, kde bude kompostér, musí být na oploceném pozemku. Nájemce kompostéru také musí komunikovat s městem v případě, že bude kompostér poničený, a musí umožnit jeho kontrolu pro ověření, zda je správně využíván.

Peníze na nákup kompostérů má město slíbeno z evropských fondů, konkrétně z operačního programu pro životní prostředí.

Pražané mohou nyní rostlinný odpad odevzdávat ve sběrných dvorech, do velkoobjemových kontejnerů a od loňského července také do kompostárny ve Slivenci. V Praze sváží bioodpad Pražské služby (PSAS), které lidem a firmám nabízejí speciální hnědé kontejnery.

Nejste si jisti, jestli byste kompostování zvládli? Zvládli. Je to úplně obyčejné kouzlo.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

8.8.2018 12:53
Jo, jo pražané jsou takoví chudáci a možná i tak intelektuálně zdatní, že si sami neumějí pořídit kompostér. Jen by mě zajímalo kolik občanů po roce užívání bude překvapeno, že to nefunguje jak si mysleli. Kompostér bez kyslíku nefunguje, nikdo jim to neřekl, že to musí míchat půl na půl se štěpkou. Nevím jak to bude funkční pro 400 metrové a větší zahrady, kdy kompostér přeplní po dvou sečích.
Dotace jsou zlo, zlo a zlo.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist