https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obzalobu-v-kauze-otravy-becvy-by-statni-zastupce-rad-vypracoval-do-konce-roku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Od otravy Bečvy uplynul rok. Obžalobu by státní zástupce rád vypracoval do konce roku

15.9.2021 11:46 | VSETÍN (ČTK)
Podle kriminalistů jde v případu o dva trestné činy - poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.
Podle kriminalistů jde v případu o dva trestné činy - poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.
Foto | Miroslav Přikryl / Český rybářský svaz
Obžalobu v kauze otravy řeky Bečvy z loňského září by dozorující státní zástupce Petr Bareš z Okresního státního zastupitelství ve Vsetíně rád vypracoval do konce roku. Kvůli nedávnému pokusu vědců a rybářů se solí je podle něj v případu nutné doplnit znalecké posudky. Žalobce ČTK dále řekl, že čeká i na případné další právní kroky společnosti Energoaqua a jejího jednatele Oldřicha Havelky, které policie v souvislosti s ekologickou havárií obvinila. Několik dní po katastrofě Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uvedla, že řeku otrávily kyanidy.
 

Spisový materiál je podle Bareše velmi obsáhlý. Před několika dny zamítl jako nedůvodné stížnosti proti usnesení o zahájení trestního stíhání. Stížnost podala jak firma Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku, tak Havelka, policie je obvinila letos v červnu. Podle Havelkova vyjádření pro ČTK z minulého týdne nebylo zamítnutí nijak odůvodněno. "Naše právní zastoupení připravuje další kroky," uvedl tehdy Havelka.

Státní zástupce zatím další návrhy od obviněných neobdržel. "Pokud někdo není spokojen s postupem prvostupňového státního zastupitelství, požádá o přezkoumání postupu tohoto zastupitelství nadřízené státní zastupitelství. Jestliže tvrdí, že podniknou další právní kroky, tak se logicky nabízí tato alternativa. Jestli podají podnět k výkonu dohledu nad činností státního zastupitelství, tak spis půjde na kraj a bude tam bůhví jak dlouho," řekl Bareš.

Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy. Právě tímto kanálem se podle policie, která se opírá i o posudek znalce Jiřího Klicpery, kyanidy do řeky dostaly. Někteří rybáři a vědci to považují za nesmysl. Upozornili, že první ryby začaly v řece hynout až po více než třech kilometrech od vyústění kanálu. Na této trase přitom řeka překonává dva jezy a peřeje. V létě proto vědci a rybáři pod vedením přírodovědce Jakuba Hrušky pokusně do Bečvy vylili u vyústění kanálu solný roztok a zaznamenávali, jak se v řečišti chová. Podle nich výsledky pokusu vylučují otravu z rožnovského kanálu.

Experimentem se nyní zabývá ČIŽP i vyšetřovatelé. "My se musíme vypořádat s tím pokusem, který prováděl pan profesor Hruška. Čili v tomto směru bude doplňován posudek jak Jihočeské univerzity, tak pana Klicpery. No a pak uvidíme. Já doufám, že do konce roku by to mohlo být skončené. To znamená, že do konce roku bych to rád měl na soudě," řekl Bareš. Délka

Podle kriminalistů jde v případu o dva trestné činy - poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Havelkovi hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, firmě Energoaqua zákaz činnosti a peněžitý trest. Policie vyšetřování odmítla podrobněji komentovat. "Případ otravy řeky Bečvy je stále ve fázi vyšetřování, stále probíhají úkony trestního řízení za dozoru vsetínského státního zastupitelství," řekla ČTK bez dalších podrobností krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Ekologická havárie postihla Bečvu loni 20. září v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři po havárii přes 40 tun ryb.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

15.9.2021 12:55
Velké množství mlhy a vyložených lží vyvolává celkem logické podezření o tom, že to trestní stíhání bude zfalšované a bude souzen nevinný.

Pokud by chtěla státní správa nějak tohle podezření vyvrátit a obnovit důvěru, musí udělat tyhle věci:

A) uveřejnit výsledky vzorků odebraných ihned po havárii a jejich výsledky, kde ta vyúst určitě je. Ne že budou pořád lhát, že žádné nejsou. Bylo jich odebráno asi 130 od sedmi organizací a dělali to odborníci.

B) uveřejnit odebrané vzorky z Juřinského kanálu, kdy by musela koncentrace jedů dosáhnout řádově x-násobně vyšší hodnoty a popsat, jak se jedový mrak vůbec na trase dlouhé 12 km pohyboval, jak dlouho, a proč si toho nikdo nevšiml. Jak dlouho z toho kanálu jed vytékal do řeky a proč tomu nikdo nazabránil (odhadem to musely být dny, nebo desítky? dní).

C) Kde se v čističce Tesly (Enetgoaqy) vzalo tak gigantické množství kyanidu a jaké stopy to zanechalo na místě.

Pokud tohle uveřejněno nebude, NEVĚŘÍM jim ani nos mezi očima a považuji celou kauzy za nechutně zkorumpovnou.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

15.9.2021 18:08

Nestrannému a objektivnímu postupu orgánů činných v tr. řízení v kauze Bečva věří leda Jaryna z pastoušky.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

16.9.2021 07:15
Průběh spravedlnosti začíná být v této zemi úzce spjat s tím, jakou má kdo moc a kolik má peněz.... to jsme se dožili opravdu smutného stavu věcí...
Odpovědět
rl

rýpal lesní

16.9.2021 09:29
Ač si předcházející diskutéři píší, co chtějí, ukazuje se, že se vyštřuje poctivě i včetně námitek protistran. Vlíže viz také : https://www.novinky.cz/krimi/clanek/obzaloba-v-pripade-otravy-becvy-by-mela-byt-do-konce-roku-40372082#utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Psal jsem svůj příspěvek, který je k dispozici u zmíněné problematiky, a jsem rád, že i nestandartním postupem varianty šíření se bude znalec zabývat, a bude tím brán v potaz.
Nehodlám ale reagovat na oliticky motivované neznalé osoby, kterých zde píše celá horda.
<rýpal lesní
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist