https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranari-chteji-zvysit-sanci-na-odchyt-medveda-pridanim-kleci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochranáři chtějí zvýšit šanci na odchyt medvěda přidáním klecí

13.11.2018 00:20 | VSETÍN (ČTK)
Medvěd byl údajně naposledy spatřen o víkendu v Hovězí na Vsetínsku. / Ilustrační foto
Medvěd byl údajně naposledy spatřen o víkendu v Hovězí na Vsetínsku. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Šelmy.cz
Ochránci přírody chtějí nechat vyrobit další odchytové klece na medvěda, který se od září potuluje ve Zlínském kraji a zabil už desítky ovcí. Ideální by byly dvě až tři další klece, řekl včera Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí. Zvýšila by se tím pravděpodobnost odchytu medvěda.
 

Odchytovou klec nastražili ochránci přírody již před týdnem na jednom z hřebenů Vsetínských Beskyd. Medvěd však do ní nevkročil, přestože by ho k ní měly nalákat pachové stopy. Fotopasti u klece zachytily pouze jiná zvířata.

Ochránci přírody nyní budou zjišťovat, zda je reálné rychle vyrobit stejné klece a kolik by to stálo peněz. Podle Orálka by je později bylo možné využívat jako transportní klece. Kraj již dříve nabízel k odchytu medvěda klece, které použil na divoká prasata při prasečím moru, podle Orálka jsou však tyto klece nepoužitelné.

Medvěd byl podle Orálka údajně naposledy spatřen o víkendu v Hovězí na Vsetínsku. "Od té doby žádný záznam výskytu ani další škoda," uvedl Orálek.

Na medvěda číhal minulý týden také odborník na uspávání velkých šelem, veterinář Lukáš Pavlačík ze zoo ve Dvoře Králové. Na zvíře však nenarazil. Mladý, asi čtyřletý medvěd, se podle odborníků pohybuje chaoticky, na rozdíl od jiných medvědů si nenašel místo, kam by opakovaně chodil.

Medvěd v kraji zabil již asi čtyři desítky ovcí a další domácí zvířata, ničil včelíny. Dříve hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) mluvil o možnosti odstřelu. Ukázalo se však, že medvěda je v případě odchytu kam umístit, dočasně by mohl být v záchranné stanici u Temelína, kterou provozuje zoo v Hluboké nad Vltavou. O zvíře také projevila zájem belgická zoologická zahrada.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist