https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-koupili-prvni-stado-zubru-pro-ceskou-republiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci koupili první stádo zubrů pro Českou republiku

12.1.2014 03:32 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zubr evropský se postupně vrací do české krajiny
Zubr evropský se postupně vrací do české krajiny
Foto | Jan Rybář / Ekolist
Chovné stádo prvních pěti zubrů získala v Polsku ochranářská organizace Česká krajina. V letošním roce budou zvířata přivezena a vypuštěna v České republice v rámci projektu, který se snaží vrátit mohutné přežvýkavce do volné přírody.
 

Chovnou skupinu složenou z jednoho samce a čtyř samic získala Česká krajina na základě podpisu smlouvy s mezinárodní organizací European Bison Friends Society z Polska.

„Jsme velmi rádi, že jsme v minulých dnech získali první stádo zubrů. Tento živočišný druh je klíčový pro biodiverzitu v rámci celé Evropy a stal se symbolem ochrany přírody na celém kontinentu,“ říká Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina. Cena chovného stáda se pohybuje kolem 310 tisíc korun.

Kde přesně se stádo v první fázi usídlí, zatím není jasné. Ve hře je hned několik lokalit, především bývalé či současné vojenské prostory. Definitivní rozhodnutí o cílové lokalitě by měli posvětit zástupci nově ustavené vlády. Ještě v roce 2014 by k prvním pěti zubrům měla přibýt další tři zvířata zakoupená v Polsku.

Zubr byl po první světové válce ve volné přírodě zcela vyhuben. Díky mezinárodnímu záchrannému programu a chovu v zajetí se ale jeho stavy začaly postupně zvyšovat. V současnosti žije na světě zhruba 4500 zubrů, z toho přibližně tři tisíce zvířat ve volné přírodě a v polodivokých chovech.

Česká republika patří k posledním zemím v areálu původního výskytu zubra, kam se tento druhy nevrátil do volné přírody. Změnit tuto situaci si dal za cíl projekt Návrat zubrů do České republiky, na kterém spolupracuje společnost Česká krajina s experty z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích, Jihočeské univerzity, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky v Brně, Spolkem chovatelů zubra evropského a dalšími organizacemi a institucemi.

Na návrat zubra do české krajiny přispěly soukromé firmy i jednotliví dárci.


reklama

Další informace |
hch
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist