https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-kritizuji-chystanou-stavbu-golfoveho-arealu-u-bele-pod-bezdezem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody kritizují chystanou stavbu golfového areálu u Bělé pod Bezdězem

20.9.2017 09:32 | BĚLÁ P.B. (ČTK)
Investor namítá, že vznik golfových hřišť v chráněných lokalitách není ničím výjimečným.
Investor namítá, že vznik golfových hřišť v chráněných lokalitách není ničím výjimečným.
Ochránci přírody kritizují záměr soukromého investora, který chce u Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku postavit golfový areál s rodinnými a bytovými domy i dalšími sportovišti. Poukazují na to, že většina území, kde by měla nová výstavba vzniknout, je součástí Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj. Investor namítá, že vznik golfových hřišť v chráněných lokalitách není ničím výjimečným. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes.
 

Na pozemcích poblíž sportovně-rekreačního areálu Středočeského kraje Vrchbělá mají vzniknout další dráhy na inline bruslení, tenisové kurty, koňská farma, rybníky pro rybolov či plavecký areál s jezerem. V obytné části se počítá se dvěma stovkami parcel o velikosti od 800 do 1900 metrů čtverečních pro rodinné domy, bytové domy se šesti až osmi byty, dále domovem pro seniory, penzionem či mateřskou školou.

"Zóna se rozkládá na území zaniklé obce Vrchbělá. Nabízí se proto navázat na historii lokality a obnovit bydlení v tomto místě. Upravená a rekultivovaná rekreační zóna s přírodním charakterem navrátí zaniklé obci život," uvedl za investory spoluautor záměru a dlouholetý golfista Roman Svoboda. V rámci výstavby se podle něj počítá i s případnou rekonstrukcí budov, které zde zůstaly po odchodu sovětských vojsk.

Ochránci přírody nabádají bělské zastupitele, aby s projektem nesouhlasili a neprodali potřebné pozemky ve vlastnictví města. Téma chtějí otevřít i na dnešním zasedání zastupitelstva. "Dosud zde bylo zjištěno přes tisíc druhů živočichů. Na celém území roste více než 150 druhů vyšších rostlin a více než 200 exemplářů kriticky ohrožených orchidejí, například vstavače kukačky, který zde má poslední ze dvou severočeských lokalit," uvedla Milada Vrbová z Českého svazu ochránců přírody Klenice.

Svoboda poukázal na to, že golfové hřiště má vzniknout i v Krkonošském národním parku. "Existují legislativní předpisy, jež nám určují, jak se máme chovat, a my to dodržujeme, nikde s tím není problém," dodal.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist