https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-poradi-kvuli-medvedovi-se-zabezpecenim-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody poradí kvůli medvědovi se zabezpečením zvířat

3.10.2018 00:22 | VSETÍN (ČTK)
Ochránci přírody poradí chovatelům hospodářských zvířat na Vsetínsku se zabezpečením jejich chovů kvůli výskytu medvěda. / Ilustrační foto
Ochránci přírody poradí chovatelům hospodářských zvířat na Vsetínsku se zabezpečením jejich chovů kvůli výskytu medvěda. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Ochránci přírody poradí chovatelům hospodářských zvířat na Vsetínsku se zabezpečením jejich chovů kvůli výskytu medvěda. Zvíře již potrhalo několik ovcí. O víkendu medvěd potrhal pět ovcí a poškodil včelín ve vsetínské části Horní Jasenka. V noci na včerejšek se ve stejné lokalitě objevil na jiné samotě, v ohradě tam mají 17 ovcí, jednu zabil, řekl včera Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí.
 

"Lidé tam mají velkého psa, který okamžitě na medvěda upozornil. Lidé nastartovali traktor, a tím ho zahnali," uvedl Orálek. Chovatelé by podle jeho slov měli nyní svá zvířata dobře zabezpečit, je pravděpodobné, že se medvěd bude v oblasti do zimy pohybovat. "Měl by to být minimálně ještě měsíc," uvedl Orálek.

Chovatelé by měli svá zvířata zavírat na noc do chlévů, případně lépe zabezpečit ohrady. "Někde mají lidé jen jeden drát, to nestačí," řekl Orálek. Ochránci ve spolupráci s městem Vsetínem chtějí chovatelům na téma ochrany hospodářských zvířat zaslat brožury.

Chovatelé, kterým medvěd potrhal ovce, dostanou náhradu škody. "Lidem od něj žádné nebezpečí nehrozí, i když opatrnost je samozřejmě na místě," uvedl Orálek, podle kterého by lidé neměli chodit v lese do houští.

"Medvěd je poklad, je chráněný, važme si toho, buďme pokorní a zvykněme si na to, že tady medvěd je," uvedl Orálek.

Je pravděpodobné, že jde o medvěda, kterého lidé v polovině září viděli na Vsetínsku a na Zlínsku, k lidským obydlím ho před zimou láká bohatá úroda ovoce. "Ještě asi měsíc se bude snažit před zimou vykrmit, pohybuje se kolem úlů, na jedné zahradě lidé zjistili, že jedl maliny. Aby přežil zimu, potřebuje podkožní tuk," řekl Orálek.

Výskyt medvěda v česko-slovenském pohraničí je běžný. Podle zooložky Dany Bartošové z regionálního pracoviště Správy CHKO Beskydy v Rožnově pod Radhoštěm jsou v oblasti momentálně zřejmě dva medvědi. Na slovenské straně je podle ní výskyt medvědů mnohem častější.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist