Ochránci přírody vyhlásili Rok netopýrů, poradí lidem, jak je chránit
Podle ČSOP jsou všichni letouni, tedy netopýři i vrápenci, v Česku přísně chráněni českými zákony i mezinárodními úmluvami. Rok netopýrů má však veřejnost upozornit i na různá rizika, která netopýry ohrožují, a ochranáři lidem poradí, jak těmto druhům neškodit. "Věříme, že připravované přednášky, vycházky, putovní výstava i další akce poodhalí před laickou veřejností trochu tyto tajemné živočichy a probudí zájem o jejich ochranu," uvedl svaz. Program akcí i různé zajímavosti o netopýrech ochranáři zveřejňují na webu www.roknetopyru.cz.
Ochranáři zároveň upozornili na to, že v zimě jsou netopýři hibernující v podzemních dutinách, trhlinách i spárách velmi zranitelní. "Hibernace jim umožní z tukových zásob zimu přežít, ale pokud jsou vícekrát během zimy probuzeni, odebírají z tukových zásob více energie, a ty jim pak nemusí do jara vystačit, v důsledku čehož mohou i zemřít. Ještě horší scénář nastává v mrazivých dnech, kdy je něco vzbudí a přiměje vyletět ven, kde na ně čeká smrt umrznutím," zdůraznil svaz.
Podle ochránců přírody přitom k probuzení netopýrů stačí už pouhá přítomnost člověka v zimovištích, lidé by tak měli návštěvy starých sklepů, štol či jeskyní odložit až na léto. "Ještě větším nebezpečím je rozdělávání ohňů, ale třeba i pouhá svíčka či zapálená cigareta v takovýchto prostorech," upozornili odborníci. Kouř a teplo, i z ohně rozdělaného v portálu jeskyně či pod skalním převisem, totiž pronikne i do nejužších skulin, kde netopýry probudí a donutí vyletět ven. "To, že žádného netopýra nevidíme, neznamená, že jich ve spáře nad námi není zalezlých i několik desítek či stovek," upozornil svaz.
ČSOP poprvé vyhlásil tematický rok předloni. Rok 2020 byl věnován orchidejím, loňský vážkám.
reklama