Ochránci přírody vykoupili na Karvinsku pozemky, které ponechají přírodě
Lužní porosty podél řeky Olše mezi Českým Těšínem a Karvinou jsou v hledáčku ochránců přírody již od roku 2019. Podrobný entomologický výzkum tam tehdy objevil řadu vzácných druhů brouků. "Pro jejich zachování je nejdůležitější zde nekácet, ponechat staré stromy i co největší množství stojícího i ležícího mrtvého dřeva. A to lze nejlépe zajistit z pozice vlastníka," řekl za iniciátory výkupu Michal Reczek.
Přímo ve vykupovaném lesíku byly při průzkumu objeveny čtyři druhy vzácných brouků, v blízkém okolí dalších sedm. Lokalita, zvaná podle starého pomístního jména této oblasti Předevsí, je druhou podobnou ve vlastnictví ČSOP. Od roku 2008 je soukromou rezervací lužní les V Lyngu u Dětmarovic.
Další pozemky ČSOP koupil na východním okraji katastru obce Dolní Lutyně. Téměř tříhektarová prohlubeň vznikla v minulosti těžbou písku, později zde byl sad. Dnes je na části plochy tůň, na části divočina tvořená starými listnatými a ovocnými stromy, včetně vzácnějších druhů dřevin, jako jsou jilmy. Místo vytváří ideální podmínky pro hnízdění bezpočtu zpěvných ptáků, má širokou potravní nabídku, kterou využívají také migrující druhy. Velké množství starých stromů a mrtvého dřeva dává podle ochránců předpoklad pro výskyt zajímavých druhů hmyzu.
Místa pro přírodu jsou lokality ve vlastnictví Českého svazu ochránců přírody, obvykle vykoupená za peníze ze stejnojmenné veřejné sbírky. Svaz jako vlastník zaručuje jejich trvalou ochranu a péči o ně. V současné době je v Česku takto chráněno téměř 190 hektarů pozemků na 52 místech.
reklama