https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranu-prirody-oslabuji-vypady-proti-ekologum-rika-botanika-karel-matejka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochranu přírody oslabují výpady proti ekologům, říká botanik Karel Matějka

26.9.2017 13:49 | PRAHA (ČTK)
Ochranu přírody v Česku oslabují výpady proti občanským iniciativám, neochota brát vážně vědecké studie a nedodržování schválených pravidel pro péči, říká botanik a ekolog Karel Matějka. Ilustrační snímek.
Ochranu přírody v Česku oslabují výpady proti občanským iniciativám, neochota brát vážně vědecké studie a nedodržování schválených pravidel pro péči, říká botanik a ekolog Karel Matějka. Ilustrační snímek.
Ochranu přírody v Česku oslabují výpady proti občanským iniciativám, neochota brát vážně vědecké studie a nedodržování schválených pravidel pro péči. Uvedl to botanik a ekolog Karel Matějka na dnešním semináři o ochraně přírody, který pořádala Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR.
 

Na prvním místě mezi faktory, které pomáhají ochraně přírody, Matějka jmenoval existenci občanských iniciativ, jako je Hnutí Duha. Pomáhají podle něj především upozorňovat na témata, která jsou důležitá. Naopak za nejškodlivější jev považuje "stálé invektivy vůči občanským iniciativám."

Kladný vliv na ochranu přírody a postoj k tomuto tématu mají podle něj i studie, kterých v posledních letech vznikla celá řada. "Přinesly mnohé poznatky, které však často končí v šuplíku," řekl. Týká se to jak studií ekologických hnutí, tak těch, které jsou zpracovávány na vysokých školách.

Za negativní považuje Matějka také nedodržování schválených programů péče. Ty se schvalují na deset let. "Jsou v podstatě nezávazné a stávalo se mi, že jsem ve zpracovávaném plánu navrhoval ponechání bez zásahu, ale po pěti letech jsem přijel na místo a lesní porost byl vykácen," uvedl.

Ochraně přírody škodí podle něj také neochota rozšiřovat chráněná území. "Jak dlouho se už vede debata o národních parcích Křivoklátsko a Jeseník," uvedl. Místo toho je podle něj silný tlak na rozšiřování zástavby, a to i v územích, která k tomu nejsou vhodná, jako jsou záplavové zóny na Moravě, kde byla voda při povodních v roce 1997.

Za škodlivý považuje i tlak na vykácení dřevin podél železničních tratí či silnic. "Mají mnohdy nezastupitelnou roli v krajině ČR, jsou to jedny z mála liniových prvků, které spojují ekocentra," řekl.

Kritizoval i upřednostňování technických řešení místo těch, které jsou přirozená. Příkladem je problém s vodou. "Vše je podle techniků nejlepší řešit techniky, například tím, že se postaví přehrady. Už méně se mluví o tom, že by bylo nejlepší změnit ochranu půdy v ČR," upozornil.

Kromě občanských iniciativ považuje za pozitivní pro ochranu přírody stabilizaci Národního parku Šumava, novelu zákona o ochraně přírody a krajiny a existenci ekologických studií.

Komise pro životní prostředí je jedním z pomocných orgánů Akademické rady AV ČR. Jejími členy je zhruba 15 vědců z různých ústavů. Spolupracuje s ministerstvy a komisemi v Poslanecké sněmovně či Senátu Parlamentu ČR.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist