https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/od-9.do-10.zari-se-na-pardubickem-zavodisti-uskutecni-vystava-kone-v-akci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Od 9. do 10. září se na pardubickém závodišti uskuteční výstava Koně v akci

9.9.2023 00:27 | PARDUBICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | George Chernilevsky / Wikimeda Commons
Od 9. do 10. září se na pardubickém dostihovém závodišti uskuteční 25. ročník výstavy Koně v akci. Po Velké pardubické je druhou největší událostí, která se v areálu koná. Pořadatel dostihů, Dostihový spolek, si letos také připomíná 30 let od svého založení, uvedla Kateřina Nohavová z Dostihového spolku.
 

Výstava tradičně nabídne ukázky různých plemen koní, nejen v chovatelských kolekcích, ale také při různých pracovních, sportovních či jiných dovednostech. Největší část programu patří plemenům chladnokrevných koní. Návštěvníci se mohou těšit na Mistrovství České republiky v těžkém tahu i na šampionát v ovladatelnosti s kládou, která vychází z dovedností při práci v lese.

Z praxe vychází také další zápolení, soutěž v orbě koňmi nazvaná O ruchadlo bratranců Veverkových. "Do oranice u Poplerova skoku oráči se svými dvojspřežími a pluhy vjedou v sobotu. Naopak novinkou je jiný typ orby. Poprvé se v Pardubicích v rámci výstavy uskuteční soutěž sportovní orby středních škol. Tentokrát ale nepůjde o živé koně, ale koně pod kapotou. Konat se bude v neděli," uvedla Nohavová.

Divákům se představí také poníci z Walesu. V chovatelských kolekcích, ale také v různých soutěžích a věkových kategoriích, budou soutěžit koně plemene velšský pony a cob. Jiným typem soutěží bude Mistrovství České republiky v mountain trailu (horská stezka). "Zjednodušeně řečeno, jedná se o dovednosti koně překonávat různé přírodní překážky jako je třeba přecházení přes různé lávky, terénní nerovnosti nebo třeba potoky či říčky. Je to disciplína o důvěře mezi koněm a člověkem," uvedla Nohavová.

Návštěvníky bude čekat také průřez minulými ročníky výstavy prostřednictvím různých představení a ukázek, tedy vozatajové, rytíři, dámy v sedle, sportovní koně a další. Vyvrcholením bude představení skupiny Haraldos Stunt Brothers, která působí také v zahraničí a jejíchž služeb využívají i filmaři. Pro své vystoupení si přiveze 14 koní.

Doprovodný program bude obsahovat závody stále populárnějšího hobby horsingu, projížďky na koních či konibusem, kvalifikaci na Mistrovství České republiky v králičím hopu či menší výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky. Představí se rovněž střední školy zaměřené na zemědělství, chov koní či veterinární péči a nabídnou i dostihový trenažér nebo ukázku kování koní. Podrobný program je zveřejněn na webu akce.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist