https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odborna-konference-v-brne-chce-obnovit-propojeni-folkloru-s-prirodou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odborná konference v Brně chce obnovit propojení folkloru s přírodou

14.4.2024 20:01 | BRNO (ČTK)
Barvení borytem je alchymie, nikdy nevíte, co vám vznikne, v tom je ta krása, říká Světlana Ruggiero Kulíšková.
Barvení borytem je alchymie, nikdy nevíte, co vám vznikne, v tom je ta krása, říká Světlana Ruggiero Kulíšková.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Přednáška o barvení látek rostlinným borytem dnes v brněnském Kumst zahájila folklorní konferenci. Jejím cílem je propojit folklor se současným každodenním životem a vrátit do něj téma přírody a krajiny. V Brně se koná podruhé, řekla ČTK ředitelka pořádající Nadace Veronica Helena Továrková. Jednou z vystupujících je i lékařka Adéla Sněhotová, která ordinuje v kroji z Podluží. Říká tomu "terapie folklorem".
 

Platforma Folklore´s not dead (Folkor není mrtvý) vznikla přibližně před pěti lety. "Prvotním impulzem bylo dát nový život všedním krojům z Podluží, které dnes lidé už tolik nenosí a mají je někde na půdě, kde se zničí. Přišlo nám to škoda. Začali jsme dělat benefiční bazary, kde kroje prodáváme a lidé koupí přispějí na nějaký ekologický projekt. Je o ně velký zájem, dosud jsme pořádali asi deset beneficí a vždy bylo vyprodáno. Kromě toho pořádáme i workshopy a loni jsme začali s konferencí," uvedla Továrková.

Snahou je upozornit na to, že se propojení s přírodou z folkloru vytrácí. "Přitom je důležité s ohledem na klimatickou krizi i fakt, že otázky ochrany přírody trápí čím dál tím víc lidí. Ve folkloru se zpívá o ptácích, stromech, mezích, oslavuje se, ale je potřeba také něco dělat proto, abychom i za 50 let pořád měli o čem zpívat," dodala ředitelka.

Konference, na kterou dnes zavítalo asi 50 lidí, je rozdělená do tří bloku. První, věnovaný řemeslu, představil možnosti barvení borytem a dalšími invazivními rostlinami. "Je to alchymie, nikdy nevíte, co vám vznikne, v tom je ta krása," řekla Světlana Ruggiero Kulíšková, která na brněnské Střední škole umění a designu zakládala v roce 2017 obor ekotextil design. "Od začátku mi přišlo samozřejmé, že součástí oboru založeného na přátelství k přírodě bude barvení borytem. Studenti v druhém ročníku sbírají rostliny, ze kterých následně extrahujeme pigmenty. Začínáme takzvaným ekoprintem, kdy tvar i barvu rostliny obtiskneme na nějaký podklad," uvedla.

V bloku věnovaném přírodě promluvil o důležitosti ochrany mezí a strání Vilém Jurek z organizace Rezekvítek, která se v Brně stará o chráněná území. Účastnicí poslední části nazvané folklor a společnost je i kožní lékařka Adéla Sněhotová, která se snaží svůj vztah k folkloru propojit s prací. "Pocházím z jižní Moravy, ale žiju v Čechách a pracuji v ambulanci v Praze. Folklor mi byl vždy blízký a tam mi chybí. Obzvlášť jsem to pocítila v době koronavirové pandemie, kdy bylo málo příležitostí pro oblečení kroje. Nechala jsem si tedy nejprve podle vlastního návrhu ušít pracovní uniformu inspirovanou folklorem a později jsem se rozhodla chodit do práce rovnou v podlužáckém kroji," řekla.

Smět pracovat v oděvu, díky němuž se napojí na folklor i domov, ji dělá radost, Zároveň vnímá pozitivní reakce od pacientů. "Světový trend ve zdravotnictví směřuje k tomu, aby i lékaři ukázali lidskost a přiblížili se pacientům. Navíc se mi tím daří dostat lidi na jiné myšlenky, hned ze začátku je zaujmu. Povídáme si o tom, odkud kroj je, proč jej nosím, a oni se odpoutají od stresu. Říkám tomu terapie folklorem," dodala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist