https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbornice-sazeni-stromu-ma-smysl-celou-uhlikovou-stopu-ale-nevykompenzuji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odbornice: Sázení stromů má smysl, celou uhlíkovou stopu ale nevykompenzují

19.10.2023 01:28 | PRAHA (ČTK)
Offsetové projekty slouží ke snížení množství skleníkových plynů v atmosféře. Jde o finanční nástroj, který funguje tak, že lidé či firmy přispívají na projekt, jehož prostřednictvím se snižují emise. Příkladem může být například výsadba stromů, ale i podpora obnovitelných zdrojů energie.
Offsetové projekty slouží ke snížení množství skleníkových plynů v atmosféře. Jde o finanční nástroj, který funguje tak, že lidé či firmy přispívají na projekt, jehož prostřednictvím se snižují emise. Příkladem může být například výsadba stromů, ale i podpora obnovitelných zdrojů energie.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vysazování stromů má smysl, pohlcují spoustu oxidu uhličitého a dokáží zadržet uhlík. Stromy ale zároveň nedokáží vykompenzovat celou uhlíkovou stopu lidstva. Na on-line semináři Klimatické koalice to řekla Jana Smolíková z neziskové organizace CI2. Takzvané uhlíkové offsety by proto měly být doplňkovým řešením, pro krajinu a přírodu mají mít i další přínos.
 

Offsetové projekty slouží ke snížení množství skleníkových plynů v atmosféře. Jde o finanční nástroj, který funguje tak, že lidé či firmy přispívají na projekt, jehož prostřednictvím se snižují emise. Příkladem může být například výsadba stromů, ale i podpora obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární panely nebo větrné elektrárny. "Stromy však nedokáží kompenzovat vyprodukovanou uhlíkovou stopu za celé lidstvo. Takže není cílem jimi osázet celou planetu ani celou Českou republiku, protože není ani cílem, aby stromy zachránily svět," řekla Smolíková.

Aby se však projekty daly označit za offsetové, musí mít za cíl snížení skleníkových plynů. Zároveň musí platit, že bez jejich realizace by ke snížení skleníkových plynů nedošlo, tedy musí být k tomuto snížení potřebné. Projekt by měl mít také širší pozitivní dopad na krajinu a přírodu a nesmí způsobovat újmu lidem ani přírodě. "Offsetových projektů přitom existuje několik typů. Nejdůležitější, které se v současné době realizují, jsou výsadba nové zeleně a ochrana starého lesa. Patří mezi ně i agrolesnictví, kde se kombinuje zemědělství s výsadbou stromů na jedné lokalitě, anebo obnovitelné zdroje, přičemž v Česku je zřejmě nejznámější instalace fotovoltaik," řekla Smolíková.

Podle ní však u stromů nejde jen o množství, ale především o jejich kvalitu a požadovaný věk. Zároveň je potřeba dbát také na to, že sázení stromů není žádoucí všude, protože na některých typech krajiny, jako jsou mokřady či louky, by se stromy podle ní sázet neměly.

"Offsety nás před oteplováním nespasí a nezachrání, protože je potřeba řešit především příčinu, nikoliv až následek. Samotný záměr offsetových projektů je dobrý, ale je až poslední možností," řekla Smolíková. Projekty je podle ní nutné i správně realizovat.

Existují přitom dva typy obchodu v rámci uhlíkových offsetů. Prvním typem jsou emisní povolenky, které jsou povinné a jsou určené pro velké znečišťovatele, jako jsou například továrny, elektrárny či průmysl. Tyto povolenky jsou obchodovatelné a řídí je stát. Existuje však i volný trh, na kterém se do projektů mohou zapojit jednotlivci, firmy či instituce, jež chtějí kompenzovat svou uhlíkovou stopu. Jejich zapojení je dobrovolné a projekty nejsou dále obchodovatelné. Tyto projekty řídí nezávislé instituce.

CI2 je nezisková organizace zaměřená na udržitelnost, ochranu klimatu, vzdělávání, publikační činnost, vědu a výzkum. Jejím cílem je prosazovat udržitelný rozvoj ve spolupráci s veřejnou správou, soukromou sférou, vzdělávacími institucemi a veřejností.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

19.10.2023 04:03
"Offsety nás před oteplováním nespasí a nezachrání, protože je potřeba řešit především příčinu, nikoliv až následek."
V prováděném rozsahu jiště ne, to je pravda, ale každý strom se počítá a má význam. Jen bychom se asi neměli učit, že stromy jsou jen pohlcovače uhlíku.
Jedním z nejvážnějších kandidátů na prvotní příčinu změny klimatu a teplování je (stále pokračující) deforestace planety.
Odpovědět
HH

Honza Honza

19.10.2023 06:51
-zřizování nových FV, TČ a elektroaut s podporou států světa bilion dolarů (ev. i více) má smysl, celou uhlíkovou stopu ale nevykompenzují!
-sázení stromů za 100 milionů Kč (kéž by!) spolu s pojekty zachycování vody jakožto jediná záchrana funkce celé přírody má smysl, ale podkopávat realizaci elektroaut nesmí!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

19.10.2023 08:10
Zejména se nesmí sázet tam, kde bylo bezlesí. Nejen louky mokré, ale zejména druhově bohaté louky suché a stepi. Ty mizí nejvíce.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.10.2023 08:55 Reaguje na Slavomil Vinkler
zanikající louky jsou vidět všude a může za to majitel, který si neuvědomuje nebo nechce, že držení majetku má taky povinnost se o něj starat. Zpravidla jde o stát či obce.
Obce nemají peníze na dvě seče v roce a tak přispívají k zániku ale i šíření invazních rostlin jako je Lupina mnoholistá apod.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

19.10.2023 16:23
A taky by mělo zaznít, že o dost náročnější než stromy sázet je následná péče o ně trvající desítky (stovky?) let.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.10.2023 17:56 Reaguje na Dalibor Motl
A o tom to je !
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

19.10.2023 20:50 Reaguje na Dalibor Motl
1*
Odpovědět
pk

pepa knotek

20.10.2023 08:00
Stromy a ozelenění krajiny má význam zejména z pohledu snížení povrchové teploty, pohlcování CO2 je efekt doplňující - oceány pohlcují CO2 řádově více. Tepelné ostrovy jsou to, co činí podmínky k životu hůře snesitelné - vyšší teplota, méně srážek.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist