https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbornici-v-roce-2025-bude-polovina-obyvatel-eu-trpet-alergii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odborníci: V roce 2025 bude polovina obyvatel EU trpět alergií

9.9.2018 00:40 | PRAHA (ČTK)
Podle farmakoekonoma Tomáše Doležala se v současné době vydává tolik balení léků na alergie, že podle doporučeného dávkování by je mělo denně užívat asi 1,1 milionu lidí. / Ilustrační foto
Podle farmakoekonoma Tomáše Doležala se v současné době vydává tolik balení léků na alergie, že podle doporučeného dávkování by je mělo denně užívat asi 1,1 milionu lidí. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V roce 2025 bude podle odborníků trpět alergií či astmatem polovina obyvatel Evropské unie. V Česku je to už v současné době zhruba třetina, přesná data ale chybí. Informace ve středu zazněly na semináři ve Sněmovně. Přestože se daří snižovat ceny běžných léků, čím dál více pacientů potřebuje dražší léčbu. Pojišťovny proto očekávají, že náklady pro veřejné zdravotní pojištění porostou.
 

Podle farmakoekonoma Tomáše Doležala, který vycházel z dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), se v současné době vydává tolik balení léků na alergie, že podle doporučeného dávkování by je mělo denně užívat asi 1,1 milionu lidí.

Prozatím se podle předsedkyně lékařské komise Svazu zdravotních pojišťoven ČR Kateřiny Podrazilové náklady na léky i počty balení drží už tři roky na stejné úrovni. Situaci ale označila za "klid před bouří". "Léčení pacienti se přesouvají z léčby levnější k novějším způsobům terapie. Zatím je bilance vyrovnaná, ale dříve či později musí dojít k nárůstu nákladů," uvedla. Úspory vzniklé snižováním cen léků podle ní spolknou nové, drahé léky. U svazových pojišťoven tvoří léčba respiračních onemocnění asi sedm procent nákladů na terapii.

Všeobecná zdravotní pojišťovna, která není součástí svazu a jejímiž klienty jsou asi tři pětiny obyvatel, vydala na péči lékařů o alergiky v roce 2011 asi 452 milionů korun, o šest let později to byla částka téměř 579 milionů korun za stejný počet léčených. Naopak klesla částka vydaná na léky. V roce 2011 stály asi 352 milionů korun, loni 195 milionů. Část léků si pacienti hradí sami.

Alergie či astma pacienty nutí užívat pravidelně, mnohdy i celoživotně, léky. Příznaky jim také omezují běžné aktivity, jako je pobyt venku nebo spánek. Nejčastějšími alergeny jsou pyly trav (35 procent), roztoči (27 procent) a pyl břízy (23 procent). Roztoči jsou hmyz žijící v bytovém prachu, ale i na oblečení nebo ve vlasech lidí.

Možností, jak zabránit rozvoji alergie v astma či omezit užívání léků, je podle odborníků takzvaná alergenová imunoterapie. Pacientům je po několik měsíců až let podáváno malé množství alergenu, které vede k navození jeho tolerance a poklesu alergické reakce. "V posledních letech máme důkazy a studie, že tento postupný léčebný proces funguje," vysvětlila Krčmová. Studie podle ní prokázaly, že po jednom roce užívání se příznaky snižují a pacienti mohou užívat méně léků, čímž v dlouhodobém pohledu ušetří i veřejné zdravotní pojištění. Podle Doležala ale není léčba stejně dostupná ve všech regionech.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist