https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbornici-vyzyvaji-norsko-aby-zastavilo-chystane-pokusy-na-velrybach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zastavte chystané pokusy na velrybách, vyzývají odborníci Norsko

11.6.2021 14:16 | OSLO (ČTK)
Plánované experimenty obhajuje Norsko tím, že získané poznatky do budoucna prospějí velrybám i dalším mořským tvorům.
Plánované experimenty obhajuje Norsko tím, že získané poznatky do budoucna prospějí velrybám i dalším mořským tvorům.
Mezinárodní skupina vědců vyzvala Norsko, aby zastavilo plánované akustické experimenty na plejtvácích malých. Odchyt a následné vystavení zvukům při pokusech bude podle odborníků pro tyto velryby "stresující a děsivé". Projekt, který má být dosud největšího svého druhu na světě, má začít v nadcházejících dnech, napsal zpravodajský server BBC. Podle norských úřadů má vědcům pomoci lépe porozumět, nakolik kytovcům ubližuje hlukové znečištění.
 

Experimenty chtějí vědci provádět u odlehlého severonorského souostroví Lofoty. K chycení 12 mladých plejtváků poslouží obří sítě, které je naženou do malé ohrady. Podle norského úřadu pro bezpečnost potravin, který projekt schválil, bude každá velryba v zajetí nanejvýš šest hodin. Za tu dobu podstoupí krevní testy a pod její kůži budou vpraveny elektrody, které budou měřit reakci na zvuky.

"Pokud to bude nutné, velryby budou pod sedativy," píše v prohlášení úřad, který na základě předchozích pozorování očekává, že zvířata budou "úplně bez hnutí".

"Nejde o to je vystavit hlasitým zvukům, ale najít ten nejtišší zvuk, který uslyší," dodává úřad. Chování plejtváků bude projekt sledovat i na volném moři po ukončení experimentu.

Úřady připouštějí, že kytovci pocítí bolest. "Zvířata pravděpodobně ucítí krátkodobou středně silnou bolest... nebo dlouhodobou mírnou bolest," uvádí úřad. Plánované experimenty obhajuje tím, že získané poznatky do budoucna prospějí velrybám i dalším mořským tvorům.

Pod otevřený dopis adresovaný norské premiérce Erně Solbergové se podepsalo 50 vědců, podle kterých jsou odhady úřadu o míře bolesti u velryb podhodnocené a experiment jako takový může mít pro mladé kytovce dlouhodobé následky.

"Existuje riziko, že to velryby značně vystresuje, což povede k panice a vytvoří situaci nebezpečnou pro velryby i lidi," uvádí odborníci, kteří zpochybňují i přínos výzkumu.

Plejtvák malý je nejmenší ze všech kosticovců, podřádu kytovců. Dosahuje délky okolo osmi až devíti metrů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

11.6.2021 16:58
Mě by zajímalo, který idiot vymyslel tenhle experient? Pokus, jehož cílem je působit zvířatům bolest je zrůdnost. Co takhle, kdyby to autor zkoušel na sobě?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist