https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ode-dneska-je-pristupna-nejrozsahlejsi-online-databaze-ceske-flory-a-vegetace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ode dneška je přístupná nejrozsáhlejší online databáze české flóry a vegetace

20.3.2018 13:02 | PRAHA (Ekolist.cz)
Portál slouží jako ucelený výstup představující rozmanitost české květeny a vegetace na jednom místě a jako hodnotný informační zdroj pro další výzkum. Například ústupu ohrožených druhů, změn ve složení společenstev nebo rostlinných invazí. / Ilustrační foto
Portál slouží jako ucelený výstup představující rozmanitost české květeny a vegetace na jednom místě a jako hodnotný informační zdroj pro další výzkum. Například ústupu ohrožených druhů, změn ve složení společenstev nebo rostlinných invazí. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na online portálu pladias.cz naleznete nejrozsáhlejší databázi české flóry a vegetace. Jsou zde všechny dostupné informace o současném rozšíření konkrétních druhů rostlin na území ČR, jejich vlastnostech, ekologických nárocích i zapojení do rostlinných společenstev. Jde o ověřené údaje. Informovala o tom Ema Wiesnerová z tiskového odboru Masarykovy univerzity.
 

Na novém webu najdou zájemci mimo jiné interaktivní mapy rozšíření druhů cévnatých rostlin, do nichž odborníci zapracovali na 13 milionů zdrojových údajů o lokalitách. Pladias.cz obsahuje také úplný systém klasifikace české vegetace, fotografie a obrázky, plné verze publikací Květena ČR a Vegetace ČR a elektronické databáze a mapy ke stažení.

Informace na www.pladias.cz mohou využít i laici, pokud si třeba chtějí ověřit správnost svého určení nalezené rostliny. “Není to ale klasický určovací klíč. Je potřeba vědět, jaký druh rostliny hledáte a díky webu si můžete ověřit, zda jste ho správně poznali, nebo zda vůbec na místě nálezu může růst. Najdete tam také informace o jeho vlastnostech, fotografie a kresby celku i detailů rostliny,“ uvedl vedoucí projektu Milan Chytrý z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

“Portál slouží jako ucelený výstup představující rozmanitost české květeny a vegetace na jednom místě a jako hodnotný informační zdroj pro další výzkum. Například ústupu ohrožených druhů, změn ve složení společenstev nebo rostlinných invazí. Veškeré základní informace jsou zároveň i v angličtině, mohou je tedy využít také zahraniční vědci,“ zdůraznil Zdeněk Kaplan z Botanického ústavu AV ČR.

“Na přípravě portálu jsme pracovali čtyři roky. Databáze využívá údaje z mnoha herbářových sbírek v České republice, rozsáhlé literatury, botanických databází a terénního průzkumu, na němž pracují botanici dlouhá desetiletí,“ dodává Milan Chytrý.

Na přípravě portálu se podíleli odborníci z Ústavu botaniky a zoologie Masarykovy univerzity, Botanického ústavu Akademie věd ČR, Katedry botaniky Jihočeské univerzity a řada externích spolupracovníků.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JH

Jan Hutař

20.3.2018 17:31
Hmm, nevíte jak se tam zaregistruji?
Odpovědět
Pavel Beránek

Pavel Beránek

24.3.2018 10:57
Reklam na nákup bylinek jsem už přečetl dost, ale kde roste Ostropestřec se zaboha nemůžu dovědět i když se přihlásím i z heslem.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist