Ode dneška je přístupná nejrozsáhlejší online databáze české flóry a vegetace
Na novém webu najdou zájemci mimo jiné interaktivní mapy rozšíření druhů cévnatých rostlin, do nichž odborníci zapracovali na 13 milionů zdrojových údajů o lokalitách. Pladias.cz obsahuje také úplný systém klasifikace české vegetace, fotografie a obrázky, plné verze publikací Květena ČR a Vegetace ČR a elektronické databáze a mapy ke stažení.
Informace na www.pladias.cz mohou využít i laici, pokud si třeba chtějí ověřit správnost svého určení nalezené rostliny. “Není to ale klasický určovací klíč. Je potřeba vědět, jaký druh rostliny hledáte a díky webu si můžete ověřit, zda jste ho správně poznali, nebo zda vůbec na místě nálezu může růst. Najdete tam také informace o jeho vlastnostech, fotografie a kresby celku i detailů rostliny,“ uvedl vedoucí projektu Milan Chytrý z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
“Portál slouží jako ucelený výstup představující rozmanitost české květeny a vegetace na jednom místě a jako hodnotný informační zdroj pro další výzkum. Například ústupu ohrožených druhů, změn ve složení společenstev nebo rostlinných invazí. Veškeré základní informace jsou zároveň i v angličtině, mohou je tedy využít také zahraniční vědci,“ zdůraznil Zdeněk Kaplan z Botanického ústavu AV ČR.
“Na přípravě portálu jsme pracovali čtyři roky. Databáze využívá údaje z mnoha herbářových sbírek v České republice, rozsáhlé literatury, botanických databází a terénního průzkumu, na němž pracují botanici dlouhá desetiletí,“ dodává Milan Chytrý.
Na přípravě portálu se podíleli odborníci z Ústavu botaniky a zoologie Masarykovy univerzity, Botanického ústavu Akademie věd ČR, Katedry botaniky Jihočeské univerzity a řada externích spolupracovníků.
reklama