Olomoucká zoo dostala na starost plemennou knihu pro siku vietnamského
Plemenná kniha se používá pro přesnou registraci všech zvířat daného druhu, která jsou chována v lidské péči. S pomocí této publikace lze v zoologických zahradách cíleně vytvářet chovné skupiny. Celosvětová plemenná kniha pro siku vietnamského byla poprvé sestavena v roce 1993 v Tierparku Berlín. V roce 2015 ji převzala Zoologická zahrada Ostrava a nyní přešla do Olomouce. Poslední vydání z listopadu 2022 obsahovalo údaje o 399 jedincích žijících v 35 evropských zoo a dvou zoologických zahradách ve Spojených státech.
"Celosvětové plemenné knihy jsou vedeny pro 135 vzácných druhů a poddruhů zvířat, zejména savců, ale i ptáků a plazů. Jejich vydáváním jsou pověřeny zoologické zahrady na všech kontinentech, přičemž většinu jich vydávají zoo v Evropě, následuje Severní Amerika a Asie," uvedl Jan Pluháček z olomoucké zoo, který má plemennou knihu na starost. Evropské zoologické zahrady jsou podle něj významným útočištěm tohoto velmi vzácného jelena. Stádo v olomoucké zoo je nyní ve srovnání s ostatními zoologickými zahradami druhé největší na světě.
V Česku plemenné knihy publikuje ještě zoo v Děčíně, která se specializuje na kočku rybářskou. Plemenná kniha, kterou má na starost pražská zoo, je zaměřena na koně Převalského. "To je mimochodem vůbec nejdéle vycházející plemenná kniha v rámci zoo na světě, " podotkl Pluháček.
reklama