Pár puštíků bělavých odchovává v ostravské zoo sedm mláďat. Je to rarita
Chovný pár puštíků bělavých obývá voliéru v zázemí. Už loni odchoval šest mláďat, letos je jich ještě o jedno více. Zoo je u tohoto druhu zapojena do záchranného repatriačního projektu, který od roku 2009 funguje v Rakousku. Jeho cílem je posílit divokou populaci této sovy, a to vypouštěním mladých jedinců odchovaných v zoologických zahradách a dalších chovatelských stanicích. V minulosti totiž byla tato sova na mnohých místech Evropy přičiněním člověka vyhubena.
Zoo se k projektu připojila v roce 2014 a dosud bezplatně poskytla 31 mladých puštíků. Většina z nich byla vypuštěna do rakouské přírody, část jich zůstala v chovatelské základně projektu. Puštíci se v Rakousku vypouštějí ve dvou oblastech - v Biosférické rezervaci Vídeňský les a v původním lese v oblasti Dürrenstein. Od začátku projektu se tam podařilo vysadit přes 350 mladých sov.
V zoo samice snáší vejce do hnízdní budky, a to s odstupem i několika dní. Na snůšku ale zasedá po snesení prvního vejce a postupně snáší další. Mláďata se tak líhnou postupně i v několikadenních intervalech.
"To vede k poměrně výrazným velikostním rozdílům mladých sov, ale tato hnízdní strategie má zaručit, že v případě nedostatku potravy přežijí alespoň ty nejstarší a nejsilnější. Puštíci bělaví odchovávají obvykle dvě až čtyři mláďata, nejčastěji to bývají tři. Rodičovskému páru v Zoo Ostrava se v posledních letech daří odchovávat mimořádně vysoký počet potomků. Letošních sedm mláďat je opravdovou raritou," řekl vedoucí zoologického oddělení II. Petr Vrána.
V Zoo Ostrava mohou návštěvníci vidět puštíka bělavého také v jedné z voliér na Cestě vody, kde aktuálně pobývá nově sestavený mladý pár. V české přírodě podle odhadu ornitologů žije okolo 100 párů puštíků bělavých. Od 80. let minulého století se opět vyskytuje v Beskydech a postupně se rozšiřuje i do dalších oblastí.
reklama