Olomoučtí přírodovědci cílí na záchranu kriticky ohroženého karase obecného
Cílem projektu Zachraň karase! je podle informací na www.zachrankarase.cz najít místa, na která se chtějí při jeho záchraně zaměřit, zmapovat úbytek karase obecného v čase, vytipovat vhodné zbytkové populace k využití pro jeho návrat do krajiny a najít vhodné lokality pro jeho vysazení.
Zástupci fakulty upozorňují na to, že karas obecný patřil mezi nejběžnější tuzemské druhy ryb. Hojně se vyskytoval v návesních rybníčcích, slepých ramenech a tůních okolo řek. "Je to totiž mistr v přežívání za nehostinných podmínek, ve kterých ostatní druhy ryb už hynou. Umí dlouhodobě přepnout na anaerobní, tedy bezkyslíkatý metabolismus. Díky tomu přežívá i v zabahněných tůních pokrytých ledem a sněhem, kde v zimě kyslík rychle a na dlouhou dobu dochází," uvedl Marek Šmejkal z Biologického centra AV ČR.
Přečtěte si také |
Lesní rybníčky skrývaly překvapení: vzácné karasy obecnéV posledních letech však tento druh vytlačil v rybníčcích a tůních podobně odolný karas stříbřitý. Stejně dopadly i mnohé další druhy živočichů, například obojživelníků. "Do projektu zaměřeného na nalezení posledních populací kriticky ohroženého karase obecného se může na internetových stránkách www.zachrankarase.cz zapojit i široká veřejnost a pomoci tak objevit nové lokality. Vybrané geneticky vhodné populace poté poslouží k založení podobných záchranných chovů, jaký vzniká v areálu přírodovědecké fakulty v Olomouci-Holici," doplnila mluvčí fakulty Šárka Chovancová.
reklama