https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/olomoucti-prirodovedci-cili-na-zachranu-kriticky-ohrozeneho-karase-obecneho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Olomoučtí přírodovědci cílí na záchranu kriticky ohroženého karase obecného

2.5.2022 14:04 | OLOMOUC (ČTK)
Foto | Viridiflavus / Wikimeda Commons
Olomoučtí přírodovědci se zaměřili na záchranu karase obecného, v českých vodách jde o jeden z nejohroženějších druhů ryb. Na projektu s názvem Zachraň karase!, který má pomoci posílit skomírající populaci této ryby v přírodě, se kromě univerzity podílí i Biologické centrum Akademie věd ČR. Kromě mapování a tipování vhodných míst k rozšíření jeho populace přispějí k jeho rozmnožení i sami zástupci přírodovědecké fakulty - v úterý vysadí pět desítek těchto mladých jedinců přímo ve svém rybníčku v areálu fakulty, informovali zástupci fakulty.
 

Cílem projektu Zachraň karase! je podle informací na www.zachrankarase.cz najít místa, na která se chtějí při jeho záchraně zaměřit, zmapovat úbytek karase obecného v čase, vytipovat vhodné zbytkové populace k využití pro jeho návrat do krajiny a najít vhodné lokality pro jeho vysazení.

Zástupci fakulty upozorňují na to, že karas obecný patřil mezi nejběžnější tuzemské druhy ryb. Hojně se vyskytoval v návesních rybníčcích, slepých ramenech a tůních okolo řek. "Je to totiž mistr v přežívání za nehostinných podmínek, ve kterých ostatní druhy ryb už hynou. Umí dlouhodobě přepnout na anaerobní, tedy bezkyslíkatý metabolismus. Díky tomu přežívá i v zabahněných tůních pokrytých ledem a sněhem, kde v zimě kyslík rychle a na dlouhou dobu dochází," uvedl Marek Šmejkal z Biologického centra AV ČR.

V posledních letech však tento druh vytlačil v rybníčcích a tůních podobně odolný karas stříbřitý. Stejně dopadly i mnohé další druhy živočichů, například obojživelníků. "Do projektu zaměřeného na nalezení posledních populací kriticky ohroženého karase obecného se může na internetových stránkách www.zachrankarase.cz zapojit i široká veřejnost a pomoci tak objevit nové lokality. Vybrané geneticky vhodné populace poté poslouží k založení podobných záchranných chovů, jaký vzniká v areálu přírodovědecké fakulty v Olomouci-Holici," doplnila mluvčí fakulty Šárka Chovancová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist