https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/lesni-rybnicky-skryvaly-prekvapeni-vzacne-karasy-obecne
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesní rybníčky skrývaly překvapení: vzácné karasy obecné

7.6.2020 05:22 | PRAHA (Ekolist.cz)
Karasi obecní nalezení v lesním rybníčku u Moravských Budějovic
Karasi obecní nalezení v lesním rybníčku u Moravských Budějovic
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jana Matrková / AOPK
Několik malých lesních rybníčků u Moravských Budějovic se může pyšnit významným zoologickým nálezem - kriticky ohroženým karasem obecným.
 

Při průzkumu zanikajících lesních rybníčků čekalo pracovníky AOPK ČR velké překvapení. Během monitoringu čolků totiž objevili i drobné rybky, které na první pohled nápadně připomínaly kriticky ohroženého karase obecného. Vzhledem k tomu, že determinace tohoto druhu není snadná, požádali jsme o názor specialisty, kteří určení druhu potvrdili. Jde o skutečně významný nález, tato ryba se totiž v posledních letech v České republice nebezpečně přibližuje k hranici vyhubení.  

Karas obecný býval běžnou rybou našich vod, byl dokonce považován za rybu plevelnou. Během velmi krátké doby však z naší krajiny prakticky vymizel, takže je nyní na červeném seznamu řazený mezi kriticky ohrožené živočichy. Příčinou je souběh hned několika škodlivých vlivů: regulace řek, vysychání tůní, intenzivní chov ryb, znečištění vody a v neposlední řadě zavlékání nepůvodních druhů ryb. Mezi nejnebezpečnější patří zejména blízce příbuzný, invazní karas stříbřitý, který dokáže karase obecného rychle vytlačit. Karas stříbřitý se s ním navíc v některých případech může i křížit a původní populace našich karasů obecných tak ohrožuje i po genetické stránce.

Lokality karase obecného na Vysočině jsme mohli ještě začátkem května spočítat na prstech jedné ruky. V lesích u Moravských Budějovic jsme však nyní karase nalezli hned ve třech rybníčcích! Jde o první nález karase obecného z této části Vysočiny a zatím zůstává záhadou, zda jde o pozůstatky původní populace, nebo je na rybníčcích někdo vysadil úmyslně. Díky průzkumům však můžeme spolu s vlastníky rybníčků naplánovat chystanou rekonstrukci tak, aby zde karasi přežili a tato vzácná populace zde měla vhodné podmínky i do budoucna.

V následujících týdnech a měsících prověříme výskyt karase obecného na dalších rybníčcích v okolních lesích. Plánujeme také genetické testy, abychom měli jistotu, že jde skutečně o původní populace karase obecného, bez kříženců s nepůvodním karasem stříbřitým.

Tento výjimečný nález potvrzuje, že k zásahům do vodních biotopů je třeba přistupovat s velkou rozvahou. Zanedbané rybníčky a mokřady bývají cenným stanovištěm řady mokřadních živočichů i rostlin, které již v běžných rybnících s intenzivním rybářským hospodařením nenalézají vhodné podmínky. Vážky, čolci, rdesty a řada dalších vzácných druhů zde často nacházejí své poslední útočiště. Proto je důležité před jejich obnovou provést průzkum a rekonstrukci naplánovat citlivě, tak abychom zde vzácné druhy zachovali. 

"Pokud máte informace o dalších lokalitách karase obecného kdekoli v ČR, ozvěte se nám prosím. Ideální by bylo zaslat fotku ryby s místem nálezu na e-mail jana.matrkova@nature.cz. Naši pracovníci prověří, zda jde skutečně o karase obecného. Každá lokalita, kde se výskyt karase obecného potvrdí, pomůže se záchranou tohoto mizejícího druhu." Vyzývá Jana Matrková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, zooložka z regionálního pracoviště Správa CHKO Žďárské vrchy.


reklama

 
Další informace |
foto - Dočkal Ondřej
Ondřej Dočkal
Autor je zoolog pracující na Správě CHKO Litovelské Pomoraví.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

7.6.2020 15:40
Ten rdest vypadá úplně stejně jako rdest, kterým byla před nějakými 30 lety zarostlá přehrada tady u nás na severní Moravě. Tehdy rostl až na hladinu z hloubky i 2 - 3 metrů.
Odpovědět
OD

Ondřej Dočkal

9.6.2020 19:13 Reaguje na Radim Polášek
Dobrý den, tady bohužel nemůžu komentovat, rdestů je docela dost a já nejsem botanik, zkuste mrknout třeba sem:

https://botany.cz/cs/potamogeton-lucens/

- pod tím článkem je seznam více druhů.. ty širokolisté jsou si celkem podobné.
Odpovědět

Jan Šimůnek

8.6.2020 13:40
Fandím vám.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

9.6.2020 17:34
Hlavní příčinou rapidního úbytku karase obecného u nás je zavlečení karase stříbřitého. Ostatní uvedené vlivy nejsou tak podstatné, protože karas obecný patří z hlediska požadavků na kvalitu vody k nejodolnějším druhům.
Odpovědět
OD

Ondřej Dočkal

9.6.2020 19:08 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Dobrý den, podstatou této stručné zprávy není řazení negativních vlivů dle důležitosti, tyto zde byly prostě jen zmíněny.

Z hlediska důležitosti můžu odkázat na https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ondrejn-dockal-pojdme-promyslet-jednu-opravdu-silenou-metodu-ochrany-nasich-karasu-a-slunek-pred-invaznimi-druhy

Cit.: Faktorů, které za neradostným stavem našich ryb stojí, je hned několik. Jde o ztrátu biotopů, intenzifikaci hospodaření na vodních plochách a (zejména) prakticky plošný výskyt geograficky nepůvodních, invazních druhů ryb, které je z drtivé většiny lokalit již vytlačily.

I kdybychom vytvořili spoustu nových lokalit a snížili intenzitu rybářského hospodaření na těch stávajících, geograficky nepůvodní druhy ryb tu budou stále a stále budou blokovat obnovu populací ohrožených druhů.

Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist