https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/opavska-radnice-daruje-obyvatelum-kompostery
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Opavská radnice daruje obyvatelům kompostéry

22.10.2018 13:02 | PRAHA (ČTK)
Opavská radnice daruje obyvatelům vilových čtvrtí kompostéry, které domácnostem před pěti lety zapůjčila. Ilustrační snímek.
Opavská radnice daruje obyvatelům vilových čtvrtí kompostéry, které domácnostem před pěti lety zapůjčila. Ilustrační snímek.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Opavská radnice daruje obyvatelům vilových čtvrtí kompostéry, které domácnostem před pěti lety zapůjčila. Jejich pořízení snížilo množství nevytříděného odpadu o 2000 tun. Informoval o tom končící náměstek opavského primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu). Věří, že biologického odpadu bude na skládkách končit ještě méně. Od září město lidem rozdává popelnice na biologický odpad. Celkem jich mezi lidi půjde 5000.
 

Kompostéry představitelé města koupili v roce 2013 z dotačních peněz, bylo jich 2300. "V současné době končí pětiletá udržitelnost projektu. Proto budeme smlouvy o zapůjčení měnit na darovací," řekla mluvčí města Lada Dobrovolná. Darovací smlouvy budou pro zájemce připraveny na odboru životního prostředí.

Podle Halátka kompostéry splnily svůj účel. "Odhadujeme, že s jejich přispěním na skládkách neskončilo ročně přibližně 2000 tun biologického odpadu," uvedl a dodal, že radnice pokračuje s podobným projektem. Od září rozdává hnědé popelnice. "Někteří lidé si stěžovali, že komposty nepojmou všechen odpad. Proto jsme se rozhodli i pro popelnice. Celkem jsme jich pořídili 5000," řekl Halátek. Očekává, že úbytek biologického odpadu v netříděném se bude pohybovat kolem 3000 tun.

Město nechá na skládku ročně vyvézt na 14.000 tun směsného komunálního odpadu. Dalších 5000 tun je vytříděných. Kolem 30 procent z toho je stále biologický odpad, který by mohl místo na skládkách končit v kompostu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist