https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/operacni-program-podpori-rybnikare-i-za-dobry-vliv-na-zivotni-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Operační program podpoří rybníkáře i za dobrý vliv na životní prostředí

18.2.2022 02:18 | PRAHA (ČTK)
Nově budou z programu na podporu rybářství vypláceny příspěvky za plnění mimoprodukčních funkcí rybníků.
Nově budou z programu na podporu rybářství vypláceny příspěvky za plnění mimoprodukčních funkcí rybníků.
Dotace z Operačního programu Rybářství 2021-2027 se více zaměří na péči o přírodu a krajinu. Nově bude možné získat příspěvek za plnění mimoprodukčních funkcí u rybníků o rozloze dva až pět hektarů. V operačním programu, který schválila vláda, je do roku 2027 připravena zhruba jedna miliarda korun, informoval na webu ministerstva zemědělství jeho mluvčí Vojtěch Bílý.
 

Nově budou z programu na podporu rybářství vypláceny příspěvky za plnění mimoprodukčních funkcí rybníků. Patří mezi ně zadržování vody v krajině, retence při suchu a povodních, rekreace i sportovní vyžití a zajištění prostředí pro různé druhy zvířat a rostlin.

"Hlavním cílem je podporovat takové rybářství, aby bylo nejenom schopné obstát v mezinárodní konkurenci, ale zároveň přispívalo k lepší péči o přírodu a krajinu," uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Náhrady vyplácené za akumulační a retenční funkce přispějí podle ministra k zachování dobrého stavu rybníků, které slouží jako významný prvek při zmírňování dopadů změn klimatu. "Předpokládáme, že ročně tak poskytneme kompenzace na přibližně 340 rybníků," uvedl Nekula.

Pro Operační program Rybářství 2021-2027 bude vyhrazena zhruba jedna miliarda korun, tedy stejně jako v letech 2014 až 2020. Menší část peněz, 30 procent, bude z národních zdrojů, zbylých 70 procent z Evropského námořního, rybářského a akvakulturního fondu (ENRAF).

V Česku je podle údajů ministerstva zemědělství přes 24 000 rybníků a malých vodních nádrží o celkové ploše zhruba 53 000 hektarů. Dohromady zadržují více než 420 milionů metrů krychlových vody.

Rybníky také mají klíčovou roli v chovu ryb. Pochází z nich více než 93 procent české produkce. Nejvíce zastoupenou rybou je s 82procentním podílem kapr obecný.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

18.2.2022 05:48
ať obnoví rybniční soustavy, které tu byly zdecimovány a zašlapány do Země. Stačí se podívat do starých map
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.2.2022 12:19 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ono to není vůbec jednoduché. Dříve patřila půda šlechtici a ten si postavil co chtěl. Nicméně již za Rakouska Uherska byly vypsány dotace na obnovení rybníků a šlo to ztuha. V zásadě vůbec ne. Půda totiž již patřila sedlákům a vyvlastnění či vykoupení bylo velmi obtížné.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.2.2022 06:27
Rybníky tady nejsou jenom kvůli chovu ryb, ale také pro udržování vody v krajině + zachycování splavené ornice při velkých deštích. Při pohledu na čísla o ha vodní plochy, chybí jí nyní v ČR zhruba 100tisíc, oproti době před 100 -150roky.
Ty nové rybníky nemusí být jenom veliké - mnohde stačí 1 až 2hektarové, navíc kaskádovitě za sebou. A samozřejmě k tomu patří i pravidelné odbahňování. Některé stávající rybníky nebyly čištěny i přes 50let.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

18.2.2022 07:18
Existuje nějaká činnost, která se provádí bez dotace?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.2.2022 07:36 Reaguje na Richard Vacek
Dnes snad už ani ne.
Bohužel !
Odpovědět
Pe

Petr

18.2.2022 08:33
Příspěvky za zadržování vody v rybníku? Náhrady za akumulační a retenční funkce? Podpora zvýšení produkce? Tomu nerozumím.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.2.2022 12:21 Reaguje na Petr
Dotace ano, ale za mimoprodukční funkci. Výkrm přesazené obsádky kapra obilím by měl být postihován.
Odpovědět
OD

Ondřej Dočkal

18.2.2022 22:19
přiznám se, nějak tomu nerozumím - cit: Nově budou z programu na podporu rybářství vypláceny příspěvky za plnění mimoprodukčních funkcí rybníků. Patří mezi ně zadržování vody v krajině, retence při suchu a povodních, rekreace i sportovní vyžití a zajištění prostředí pro různé druhy zvířat a rostlin.

- za mimoprodukční funkce jsem vždycky považoval to, co nesouvisí s produkcí. Fakt, že rybník zadržuje vodu, ve které plavou ryby, tak nějak v mých očích s produkcí ryb docela přímo souvisí. Je to tedy mimoprodukční funkce, hodná zvláštní dotace?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

19.2.2022 18:24 Reaguje na Ondřej Dočkal
No myslím, že dobře víte o co jde. Můžete dát obsádku ryby(kapra) 50kg/ha nebo 500kg/ha. Rybník ale bude vypadat úplně jinak.
Odpovědět
OD

Ondřej Dočkal

19.2.2022 21:42 Reaguje na Slavomil Vinkler
Tohle já samozřejmě vím, a proto sem se nepodivoval nad tím, že plánují podporovat mimoprodukční funkci v tom zajištění prostředí pro život ostatních organismů - což je právě o té nižší obsádce.

Podivoval jsem se té vodozádržné funkci, která byla ve článku též zařazena mezi "mimoprodukční" funkce, tedy funkce, za které stojí za to zaplatit navíc.

Taková drobná obava, aby nezůstalo u výplaty (jenom) za funkci vodozádržnou - nic víc sem tím nemyslel.
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.2.2022 15:45 Reaguje na Ondřej Dočkal
Mně by se líbil text Operačního programu asi takovýto:
Na založení a údržbu rybníka všech kategorií bude vyplacen příspěvek tolik a tolik Kč za hektar. :-)
Ale o jednoduché texty není jak vidno zájem.
Odpovědět
OD

Ondřej Dočkal

20.2.2022 17:10 Reaguje na Jarka O.
Na tohle dotace jsou, nebojte :)

Tady hovoří ale o dotování mimoprodukčních funkcí.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist