https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/opravy-pevnosti-dobrosov-se-zcasti-prerusi-kvuli-netopyrum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Opravy pevnosti Dobrošov se zčásti přeruší kvůli netopýrům

22.12.2019 00:59 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Oprava předválečné pevnosti Dobrošov na Náchodsku bude do jara částečně přerušena kvůli ochraně netopýrů. / Ilustrační foto
Oprava předválečné pevnosti Dobrošov na Náchodsku bude do jara částečně přerušena kvůli ochraně netopýrů. / Ilustrační foto
Foto | Forest Service / U. S. Department of Agriculture
Oprava předválečné pevnosti Dobrošov na Náchodsku bude do jara částečně přerušena kvůli ochraně netopýrů. Rekonstrukce začala před půl rokem a skončit má v červnu 2021. Zatím stála 21,2 milionu korun a celkové náklady - včetně pořízení expozice, nábytku a dalšího vybavení - přesáhnou asi 94 milionů. Dotace z evropského programu IROP bude 65,5 milionu. Ve středu to sdělili zástupci Královéhradeckého kraje, kterým pevnost patří. Národní kulturní památku opravuje sdružení firem Solid Care a Gemec-Union.
 

"Pracuje se na pevnostních srubech i návštěvnickém centru. Momentálně jsou práce na pevnostních objektech zastaveny až do 15. dubna z důvodu ochrany zimoviště netopýrů, ale práce na návštěvnickém centru nadále pokračují," uvedl radní kraje pro investice Václav Řehoř (ODS).

Stavaři provedli částečnou demolici stávajícího objektu v návštěvnickém centru, ve kterém vyzdili obvodové stěny přístavby, kompletně centrum zastropili a zahájili práce na dělnickém domku. V objektech pevnostních srubů jsou položené nové dlažby v podzemí a opravené stropnice na objektu Zelený. Hotové jsou také izolace proti vodě a betonová podlaha takzvaného diamantového příkopu.

"Objekt Můstek dostal nové betonové podlahy a byla provedena sanace schodiště. Na objektu Jeřáb stavebníci dokončili sanační práce i opravili stropnice," uvedla mluvčí kraje Sylvie Velčovská.

Projekt počítá se stavebními úpravami a sanačními prácemi na pevnostních objektech Zelený, Můstek, Jeřáb a Polsko, včetně podzemních částí objektů. Součástí zakázky je také stavba kanalizace, vodovodu, cest, osvětlení a vodních nádrží. Projekt kromě stavebních úprav zahrnuje obnovu stávající expozice a rozšíření o nové expozice v nadzemních objektech pevnosti. Mělo by vzniknout také moderní bezbariérové návštěvnické centrum se sociálním, technickým a technologickým zázemím pevnosti.

Pevnost Dobrošov patří od roku 2015 Královéhradeckému kraji, kdy ji bezplatně převzal od Armády ČR. Provoz pevnosti zajišťuje Muzeum Náchodska.

Výstavba pevnosti Dobrošov začala v září 1937, ale kvůli mnichovské dohodě o podstoupení pohraničních území Československa Německu v září 1938 nebyla nikdy dokončena. Dělníci stihli dokončit jen tři ze sedmi plánovaných objektů. Pevnost Dobrošov měla spolu s dalšími 12 dělostřeleckými tvrzemi bránit hranice státu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tomáš Kučera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist