https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/orla-kralovskeho-na-jizni-morave-ochrani-vladni-narizeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Orla královského na jižní Moravě ochrání vládní nařízení

5.2.2019 08:34 | PRAHA (ČTK)
Podle zprávy České společnosti ornitologické z loňského srpna orli královští obsadili na jižní Moravě osm teritorií.
Podle zprávy České společnosti ornitologické z loňského srpna orli královští obsadili na jižní Moravě osm teritorií.
Orel královský bude na území Ptačí oblasti Soutok-Tvrdonicko v Jihomoravském kraji legislativně chráněn. Omezí se například těžba dřeva v okolí jeho hnízda. Stanovuje to novela nařízení vlády, kterou včera schválil kabinet. V době vymezení oblasti v roce 2004 nebylo podle předkládací zprávy zřejmé, zda je výskyt orla na území stabilní.
 

Orel královský podle důvodové zprávy hnízdí na území Soutoku-Tvrdonicka od roku 1998 a do roku 2007 to byla jediná hnízdní lokalita tohoto druhu na českém území. Oblast podle ministerstva poskytuje příhodné podmínky pro dlouhodobý výskyt orla: vhodné hnízdní biotopy, klid ke hnízdění a blízkost potravních stanovišť na rakouské straně řeky Dyje.

Původní nařízení vlády se rozšíří o ustanovení, kterým se budou pro období hnízdění orla regulovat nejrušivější činnosti v rámci těžby a mechanizovaných prací v lese ve vzdálenosti menší než 300 metrů od známých obsazených hnízd. Pro nejcitlivější období hnízdění se pak budou v téže vzdálenosti regulovat i další práce v lese.

Regulace zasáhne do hospodaření státního podniku Lesy ČR, ztížení by však mělo být podle materiálu zanedbatelné. Ministerstvo životního prostředí v důvodové zprávě k novele uvedlo, že změna nařízení je v souladu s požadavky podniku i s nároky druhu na ochranu.

Podle zprávy České společnosti ornitologické z loňského srpna orli královští obsadili na jižní Moravě osm teritorií, úspěšně ale skončilo hnízdění pouze dvou párů, které vyvedly každý po dvou mláďatech.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist