Orlosup z ostravské zoo bude zítra vypuštěn v Alpách

Pracovníci ostravské zoo se s mladým orlosupím samcem vydali na cestu už ve středu 27. května. Místem vypuštění je Národní park Vysoké Taury v Rakousku. Pro pozorování a identifikaci obou ptáků po vylétnutí z hnízda budou oběma mláďatům odbarvena některá pera na křídlech a v ocase, informovala Kalousková.
„Důvodem, proč se do hnízda v přírodě vkládají mláďata dvě, byť orlosupi odchovávají pouze jedno mládě, je to, že se mláďata necítí bez rodičů tak opuštěna, navzájem se motivují a po vylétnutí z hnízda se po určitou dobu zdržují pospolu,“ říká Šárka Kalousková. Asi po čtrnácti dnech si mláďata toto místo zafixují jako své hnízdo a okolí si vštípí jako svůj nový domov.
Ostravská zoologická zahrada je do projektu, který navrací orlosupa bradatého do Alp, aktivně zapojena od roku 2009. Do loňského roku poskytla pro posílení divoké populace těchto impozantních dravců už deset mláďat – devět putovalo do Alp, desáté až do Španělska. „Tento úspěšný projekt naplňuje jeden z hlavních cílů moderních zoologických zahrad, tj. přispět k zachování biologické rozmanitosti, a zároveň představuje konkrétní nápravu škod způsobených přírodě lidskou činností,“ říká Kalousková.
Orlosup bradatý obývá ostrůvkovitě horské a vysokohorské oblasti severní, východní a jižní Afriky, střední Asie, a znovu také jižní Evropy a Alpy. Je to velký dravec s rozpětím křídel 250-280 cm. Jeho potravu tvoří z 85-90 % kosti. Velké, které nespolkne najednou, vynáší do výšky a pouští na skalnatý povrch, aby se roztříštily. Dobře je pak stráví silné žaludeční šťávy, které obsahují mnohem více kyselin než u jiných dravců (tímto způsobem je obsah bílkovin v kostech využíván velmi efektivně). V některých oblastech tímto způsobem rozbíjí i želvy.
Světlé peří na hrudi si orlosupi „pudrují“ rezavou hlinkou. Na podzim vytváří trvalé páry. Do hnízda na skalách snáší samice zpravidla dvě vejce, ale většinou přežívá pouze jedno mládě - častý je kainismus (jev, kdy starší zpravidla silnější, sourozenec krátce po vylíhnutí usmrtí mladšího, slabšího, sourozence). Dospívá v sedmi letech a dožívají se asi 20 let (v lidské péči dokonce až 40 let).
reklama