https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ornitologove-objevili-v-ceske-krajine-nandua-pampoveho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ornitologové objevili v české krajině nandua pampového

21.12.2016 10:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nanduové jsou otužilí ptáci a naše mírná středoevropská zima jim nečiní potíže
Nanduové jsou otužilí ptáci a naše mírná středoevropská zima jim nečiní potíže
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jaroslav Vaněk / MOS
Před několika dny ve východních Čechách na Náchodsku našel ornitolog Jiří Rohlena nandua pampového. Výskyt tohoto původem jihoamerického ptáka v české přírodě je podle ornitologů opravdovou kuriozitou. V Německu ale žije ve volné přírodě už více než 100 nanduů, informuje Moravský ornitologický spolek (MOS).
 

Nandu pampový objevený na Náchodsku zřejmě utekl některému z chovatelů. Pro člověka není podle Jiřího Šafránka z MOS nijak nebezpečný, je to spíše plachý pták. Neumí však létat, vážný problém by mohl nastat, pokud by přecházel přes silnici a došlo by ke střetu s jedoucím automobilem. "Proto by bylo nejlepší, kdyby se uniklého nandua podařilo odchytit a vrátit jeho majiteli, nebo alespoň předat do vhodného chovatelského zařízení," konstauje Jiří Šafránek.

Nanduy pampové u ČR chová celkem osm zoo: v Děčíně, Hodoníně, Jihlavě, Olomouci, Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem a Vyškově, i řada soukromých chovatelů a chovných stanic.

Také na počátku volně žijící populace nanduů v Německu byl před 16 lety útěk několika ptáků ze zajetí. Na svobodě se jim daří podle ornitologů velmi dobře. "Jsou to otužilí ptáci a naše mírná středoevropská zima jim nečiní potíže," vysvětluje Jiří Šafránek. Při posledním sčítání napočítali v Německu 123 nanduů.

Nandu pampový dorůstá výšky 120 až 150 cm a může vážit 20 až 25 kg. Živí se převážně rostlinnou potravou – semeny, listy i plody, ale nepohrne ani hmyzem a drobnými obratlovci. Je to původně stepní pták, kterému vyhovuje volná zemědělská krajina, kde nachází dostatek potravy.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist