https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ornitologove-u-ceske-lipy-meni-zanedbane-pozemky-v-ptaci-park
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ornitologové u České Lípy mění zanedbané pozemky v ptačí park

6.7.2023 01:40 | PRAHA (ČTK)
Celé jaro se na Mnišských loukách vyskytuje pár jeřábu popelavých.
Celé jaro se na Mnišských loukách vyskytuje pár jeřábu popelavých.
Foto | Josef Rutterle / ČSO
Rozsáhlé mokřiny v zákrutu Ploučnice u České Lípy přeměňuje Česká společnost ornitologická (ČSO) od roku 2020 na ptačí park Mnišské louky. Jde z velké části o hospodářsky nevyužívané území na ploše 100 hektarů, kde se vyskytují černé skládky, staré úložiště kalů a zarůstající zbytky říčních ramen. Ornitologům se zatím z darů podařilo vykoupit skoro 17 hektarů a pro ptáky a další živočichy tam vytvářejí ideální podmínky hloubením tůní, úpravou terénu a šetrnou údržbou vegetace. Ptačí park Mnišské louky poskytuje útočiště mnoha skrytě žijícím druhům mokřadních ptáků, řekl vedoucí oddělení ochrany ptáků ČSO Martin Bacílek.
 
"Letošní jarní sezona byla ve znamení vyššího stavu vody v loukách. Z toho těžily především různé kachny včetně vzácných druhů. Po celé jaro se tu držely až čtyři páry kopřivek, čírky obecné a čírky modré, které patří k cílovým druhům Mnišských luk," dodal.

Na loukách se také dlouhodobě vyskytují jeřábi popelaví, kteří jsou ale citliví na ruch, takže se skrývají. "Nevíme jistě, jestli se letos jeřábům podařilo zahnízdit, nicméně jeden pár se tu celé jaro zdržoval a jevil známky hnízdění. Mládě se nám ale zpozorovat nepodařilo. Hnízdění tedy zřejmě nebylo úspěšné," uvedl správce ptačího parku Mnišské louky Josef Rutterle.

Pro potravu do této lokality pravidelně létá čáp černý či bílý. "Plánujeme do parku umístit hnízdní podložku pro čápa bílého. V budoucnu by se mohl zařadit mezi pravidelně hnízdící druhy Mnišských luk," řekl Bacílek. Kromě čápa sem létá lovit i ledňáček, který hnízdí na řece Šporce. Podle správce parku se tady daří i pěvcům, jako jsou cvrčilky, slavíci nebo bramborníčci. Kromě ptáků se tu vyskytuje i osm druhů obojživelníků a šest druhů plazů. Nejvzácnějšími zástupci jsou blatnice skvrnitá a zmije obecná. Nejnovějším objevem je želva nádherná, která je ale v české přírodě nepůvodní, a tudíž problematická.

Podle ČSO má Mnišská louka ale i botanický potenciál. Prstenatec májový, ohroženou orchidej, na ní našli ornitologové po téměř desetileté odmlce. Jedním z důvodů jeho vymizení bylo navážení odpadů. Dříve se tu vyskytoval hojně. "Nicméně od 80. let 20. století tu rostly nepravidelně pouze jednotlivé rostliny a posledních téměř deset let nebyl pozorován vůbec. Nález jedné kvetoucí rostliny v centrální části parku nám proto udělal velkou radost. Pokud nalezneme další jedince tohoto druhu, vhodnou péčí se pokusíme o navýšení počtu," řekl Bacílek.

ČSO obnovuje přírodu v ptačích parcích v různých koutech republiky 15 let. Ornitologové vykupují pozemky a vracejí je přírodě obnovováním mokřadů, tůní, sečí nebo pastvin. Na Mniškou louku by chtěli na podzim přivézt i exmoorské pony, kteří zajistí návrat pastviny, jež je zásadní pro rozvoj biodiverzity tohoto parku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

os

orb slavík

6.7.2023 18:43
Takové články čtu velmi rád, ornitologům jsem i párkrát přispěl na vykupování pozemků.
Odpovědět
AP

Alouš Pekelník

6.7.2023 22:44
Podával jsem návrh na zřízení malého místního chráněného území- mokřadu- lužního lesíka....kompetentní orgán sdělil, že chráněných území je dost ...není třeba...blablabla...jinými slovy, chránit přírodu není všude ve veřejném zájmu...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.7.2023 06:33 Reaguje na Alouš Pekelník
o tom asi rozhodovali úředníci a ti jsou na slovíčka citlivý, jestliže si něco neumí " zákonně" představit, nečekejte že to pochopí.
Chráněná území jsou celoplošná tudíž by byla spíš hra o chráněnou památku, přírodní park popřípadě, jestli by to šlo zařadit do Natury 2000 ale to jsou pravidla jako Kolombova manželka z krimi seriálu, taky je nikdo nikdy neviděl.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.7.2023 06:36 Reaguje na Jaroslav Řezáč
pokud bych mohl podotknout, tak " kvalifikace" ochrany přírody " přírodní park" je legislativně nedostatečně ošetřen, vzhledem k tomu, že se sice něco chrání, ale každý si na tom území může dělat co chce...viz Ještěd a provozovatel Ski areálu.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.7.2023 07:45 Reaguje na Jaroslav Řezáč
No ČSO řeší ochranu Ptačích parků tak, že se snaží koupit pozemky a pak si tam hospodaří "jak chce". Je to lepší než Dostál v Milovicách.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist