Ornitologové: Zemědělci dost nevyužívají dotace na ochranu krajiny
Podle ornitologů se česká zemědělská krajina potýká hlavně s úbytkem druhové pestrosti, degradací půdy, nedostatkem vody i její kontaminací nežádoucími chemickými látkami. "Jak dokládá výzkum, existuje celá řada opatření, která mohou podpořit druhovou rozmanitost na jedné straně, a současně přispět k omezení chemické zátěže nebo ke zlepšení struktury půdy," uvedl Zámečník.
Zemědělci mohou čerpat část peněz na svou činnost za to, že dělají opatření dobrá pro přírodu. Patří mezi ně například vysazování krmných či nektarodárných biopásů. Ve skutečnosti ale podle Zámečníka nevyužívají vše, co mohou. Například biopásy podle něj vysazuje nanejvýš několik desítek zemědělců, přitom je to opatření, které má pro druhovou pestrost velký význam. "Už dnes některé země bijí na poplach kvůli propadu počtu opylovačů, což ohrožuje úrodu mnoha druhů ovoce a některých zemědělských plodin," uvedl Zámečník.
Na konferenci vystoupí odborníci z Německa, Rakouska, Maďarska a Irska. Ukážou, jak v jejich zemích fungují některé cílené dotace. "Měla by to být inspirace pro zemědělce, co všechno lze dělat a jakou cestou se mohou vydat," řekl ornitolog.
Konferenci spolupořádá ministerstvo zemědělství, podílí se na ní také ministerstvo životního prostředí.
reklama