https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ornitologum-se-podarilo-pri-krouzkovani-ptaku-na-jizerce-lapit-belorita-sedeho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ornitologům se podařilo při kroužkování ptáků na Jizerce lapit bělořita šedého

20.9.2017 10:01 | KOŘENOV (ČTK)
Bělořit šedý je tažný pták, zimoviště má v Africe. Ilustrační snímek.
Bělořit šedý je tažný pták, zimoviště má v Africe. Ilustrační snímek.
Ornitologům se při kroužkování opeřenců na Jizerce v Jizerských horách podařilo poprvé chytit bělořita šedého. Po dvou letech v síti uvízl datel. Informoval o tom ornitolog ze Severočeského muzea v Liberci Martin Pudil.
 

Poblíž osady se kroužkování ptáků věnuje desítka ornitologů ze severních a středních Čech. Týdenní akce se koná pravidelně v polovině září od roku 2004, ornitologové při ní sledují migraci ptáků. Obvykle za týden okroužkují asi 1200 ptáků, letos jich bude zřejmě méně. Na Jizerce jsou od minulého pátku, zatím zaevidovali kolem 400 opeřenců. "Vypadá to, že letos to bude podprůměrné. Je horší počasí, nedá se nic dělat," řekl Pudil.

V minulých letech se ptáci nejčastěji do sítí chytali ráno, letos je úspěšnost menší. "Sítě jsou zmrzlé a ptáci je vidí nebo se do nich nechytí, ale odrazí se jako od prkna," vysvětlil ornitolog.

I tak se povedlo několik nezvyklých odchytů. Poprvé v síti uvízl bělořit šedý, který je velký asi jako vrabec. "U nás to není běžný druh a na Jizerce nehnízdí. Pravděpodobně přiletěl dál ze severu a tady se jen zastavil," uvedl Pudil. Bělořit je tažný pták, zimoviště má v Africe. Ornitology také překvapilo, že v síti nalezli dva jiné tažné ptáky - bramborníčky hnědé. "Už by měli být pryč, obvykle odlétají během srpna. Možná jsou protahující ze severu," řekl Pudil. Po dvou letech se povedlo polapit datla černého, který dorůstá až půlmetrové délky. "Moc často se nechytá. Je to velký pták a sítě, co máme, jsou spíše pro menší ptáky. Datel z nich většinou dokáže vyskočit," uvedl Pudil.

Naopak letos nejsou podle něj čížci. "Je to běžný druh, bývá jich plný les, ale ani je neslyšíme. Nevíme, co se přihodilo. Na jaře byli, hnízdili," dodal. Méně než obvykle je i červenek obecných, nepodařil se zatím ani odchyt sovy. Před dvěma lety v jedné síti poprvé uvízl kulíšek nejmenší, což je nejmenší sova v Evropě. "Určitě ale tady je, v létě jsem jednoho chytil," dodal liberecký ornitolog.

Opeřence se k sítím, které mají na délku až 12 metrů a na výšku 2,5 metru, snaží ornitologové přivábit za pomoci zvukových nahrávek. Jedním z nejvzácnějších odchytů minulých let byla linduška rudokrká, která obvykle žije v tundře. V Jizerských horách se nevyskytuje, může se tam ale zastavit při podzimním nebo jarním tahu.


Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Marek Kuntoš
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist