https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/osetrovatele-v-japonske-zoo-vyresili-zahadu-poceti-osamele-giboni-samicky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ošetřovatelé v japonské zoo vyřešili záhadu početí osamělé giboní samičky

18.2.2023 00:18 | TOKIO (ČTK)
Na světě žijí desítky druhů gibonů, kteří obývají oblasti od severovýchodní Indie po Čínu a Borneo.
Na světě žijí desítky druhů gibonů, kteří obývají oblasti od severovýchodní Indie po Čínu a Borneo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ošetřovatelé v japonské zoologické zahradě věří, že vyřešili záhadu giboní samičky, která počala mládě, přestože žila sama v kleci. Informoval o tom zpravodajský server CNN News.
 

Momo, dvanáctiletá samička gibona bělolícího, šokovala ošetřovatele zoologické zahrady Kudžukušima v Nagasaki, když v únoru 2021 přivedla na svět mládě, aniž by byla v jakémkoli kontaktu se samečkem. Nyní, o dva roky později, zoo díky testu DNA zjistila, kdo je otcem mláděte - a má dokonce i teorii o tom, jak se gibonům podařilo spářit.

Test ukázal, že otcem je Itó, 34letý gibon tmavoruký, který obýval sousední klec vedle Momo v době, kdy počala mládě. A spářit se jim zřejmě podařilo přes malou, asi devítimilimetrovou dírku v ocelovém plátu oddělujícím jejich klece.

Malý sameček, který ještě nedostal jméno, nyní váží zhruba dva kilogramy a zdravě prospívá díky láskyplné péči své matky, informovala zoo.

Na světě žijí desítky druhů gibonů, kteří obývají oblasti od severovýchodní Indie po Čínu a Borneo. Gibony tmavoruké Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) považuje za ohrožený druh s klesající populací kvůli vzrůstající ztrátě přirozeného prostředí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist