https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ostrava-usiluje-o-dotaci-na-nadlimitni-cisteni-cest
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ostrava usiluje o dotaci na nadlimitní čištění cest

27.2.2020 00:11 | OSTRAVA (ČTK)
Ostrava by mohla získat dotaci až deset milionů korun na nadlimitní čištění silnic. / Ilustrační foto
Ostrava by mohla získat dotaci až deset milionů korun na nadlimitní čištění silnic. / Ilustrační foto
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz
Ostrava by mohla získat dotaci až deset milionů korun na nadlimitní čištění silnic. Město od roku 2018 čistí komunikace mnohonásobně častěji, než mu to ukládá zákon. Důvodem je snaha o snížení prašnosti. Ročně tak Ostravu čištění silnic přijde na zhruba 30 milionů korun. Novinářům to včera řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).
 

"Do pravidelných úklidů zahrnujeme nejen své, ale také krajské a státní silnice. Jen v roce 2019 Ostravské komunikace sesbíraly na území města 4402,4 tuny smetků, což je nejvyšší hodnota za posledních pět let," uvedla Šebestová.

Připomněla, že ministerstvo životního prostředí letos poprvé i na popud města nabídlo na čištění navíc dotace a město tak může získat až deset milionů korun. Vedle Ostravy mohou o peníze žádat i některá další města, která mají problematickou kvalitu ovzduší.

"V dubnu 2018 jsem u ministra životního prostředí iniciovala vyčlenění státních peněz na pomoc obcím v regionech silně postižených znečištěným ovzduším. Jsem ráda, že ministerstvo takovou výzvu vypsalo. Doufám, že s žádostí uspějeme," řekla Šebestová.

Celkem 366 kilometrů státních, krajských i městských komunikací v Ostravě je rozděleno podle prachových map do tří kategorií. Od kategorie, do které silnice spadá, se pak odvíjí frekvence čištění.

Městu patří 149 kilometrů silnic, kraji 156 kilometrů a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) má ve správě 61 kilometrů cest. Čištění silnic ve správě ŘSD město ročně vyjde na 5,6 milionu korun, ve správě kraje pak na 11,9 milionu korun. Zákon ukládá čištění cest dvakrát ročně, v Ostravě se čistí šestkrát za měsíc.

Čištění provádí Ostravské komunikace, které mají k dispozici osm zametacích a čtyři kropicí vozidla. Dalších deset speciálních čisticích vozů mají ještě městské obvody a jejich technické služby.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist