Ostravská zoo jako jediná v Evropě rozmnožila papouška amazónka bělobřichého
"Druh je momentálně chován v 13 evropských zoologických zahradách, v počtu 32 jedinců, ale rozmnožování se daří pouze v ostravské zoo, kde je amazónek chován od roku 2003. Zoo Ostrava je zároveň jedinou českou zahradou, kde je tento druh zastoupen. Nízký počet odchovů, celková vzácnost a ohrožení v přírodě jsou hlavními důvody, proč se tomuto druhu zoo v Ostravě intenzivně věnuje," uvedla mluvčí.
První chovný pár zoo sestavila v roce 2007 a ptáci poprvé zahnízdili o čtyři roky později. Od té doby téměř každoročně vyvádějí mláďata. "Do současné doby pár odchoval 18 mláďat. Druhý pár byl sestaven v roce 2016. "Tvoří jej samec odchovaný v Zoo Ostrava a samice získaná ze soukromého chovu. Tento pár poprvé hnízdil roce 2019 a do letošního roku odchoval sedm mláďat. Letošní mláďata tohoto páru, čtyři samce, mohou návštěvníci vidět spolu s dospělými amazónky ve voliéře papoušků. Mladí ptáci jsou ještě dobře rozeznatelní od rodičů – na hlavně mají tmavší pírka a břicho ještě není bílé,“ uvedla inspektorka chovu Yveta Svobodová.
Amazónek bělobřichý se v přírodě vyskytuje v tropických oblastech severní Brazílie. "O životě a rozmnožování tohoto druhu v přírodě však máme jen málo záznamů. Není známa ani početnost volně žijící populace, jelikož neexistuje systematický monitoring druhu. Počty volně žijících jedinců ale klesají, a to především z důvodu úbytku a ničení původního prostředí v důsledku kácení deštného lesa," uvedla Nováková. K dalším hrozbám patří také ničení hnízdních lokalit a odchyt ptáků pro obchod s domácími mazlíčky. V Červeném seznamu ohrožených druhů je papoušek veden jako ohrožený. Ostravská zoologická zahrada chová v současnosti 22 druhů papoušků.
reklama