Ostravské zoo se podařilo rozmnožit vzácné outloně malé, ukryté před zraky návštěvníků
"Zoo Ostrava chová přes 450 druhů živočichů. Ne všechny ale mohou návštěvníci vidět. Řada z nich je chována mimo jejich zraky. Některé dočasně, jiné trvale," uvedla Nováková. Dodala, že hlavním úkolem moderních zahrad je přispívat k záchraně nejohroženějších druhů živočichů. "Zoo proto vytvářejí co nejvhodnější podmínky pro chov těchto zvířat a udržení stabilních a geneticky variabilních záložních populací v lidské péči pro případ, že by v přírodě došlo k prudkému poklesu početnosti nebo dokonce k úplnému vymizení druhu," vysvětlila mluvčí, proč jsou některá zvířata umístěna mimo zraky návštěvníků.
Outloni mají v zázemí k dispozici dva vnitřní chovatelské prostory a venkovní výběh. "Nejdříve od sebe byli oba jedinci odděleni a seznamovali se přes kontaktní mřížku. Spojení proběhlo bez komplikací a záhy došlo i na páření,“ uvedla zooložka Pavla Slavíčková. V zoo nakonec přišla na svět dvě mláďata, o která se samice příkladně stará.
Outloň malý se ve volné přírodě vyskytuje východně od řeky Mekong ve východní Kambodži, v jihovýchodní Číně, Laosu a Vietnamu. "O životě tohoto nočního primáta není mnoho známo, odhaduje se ale, že jeho počty klesají," uvedla mluvčí. Dodala, že v mezinárodním Červeném seznamu je zařazen do kategorie ohrožených druhů.
"Zoo Ostrava se zahájením chovu outloňů malých v roce 2022 zapojila do Evropského ex situ programu v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií. Aktuálně je ve 32 institucích chována jen necelá stovka zvířat, přičemž ve většině z nich se jen vzácně množí," řekla mluvčí.
reklama