https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/otravu-becvy-zpusobila-obzalovana-energoaqua-rekl-u-soudu-znalec-klicpera
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Otravu Bečvy způsobila obžalovaná Energoaqua, řekl u soudu znalec Klicpera

19.7.2023 13:43 | VSETÍN (ČTK)
Za viníka otravy řeky Bečvy z 20. září 2020 označil dnes soudní znalec z oboru vodního hospodářství Jiří Klicpera u soudu společnost Energoaqua, která je v případu obžalovaná. Podnik podle znalce nesprávně provozoval vodní hospodářství, především chemickou čistírnu odpadních vod. Podle obžaloby řeku otrávily kyanidy a šestimocný chrom. Spolu s firmou Energoaqua je v kauze obžalovaný i její ředitel Oldřich Havelka. Vinu u vsetínského okresního soudu, který případ od ledna projednává, opakovaně odmítl, stejně jako zmocněnec podniku Vladimír Kurka.
 

"Havárii způsobila prokazatelně společnost Energoaqua nesprávným provozem celku vodního hospodářství, a to především chemické čistírny odpadních vod," řekl Klicpera, který jeden ze stěžejních posudků ve sledovaném případu otravy Bečvy vypracovával pro policii. Firma podle něj nedodržela povolení k nakládání s vodami a další předpisy. Zjištěných pochybení byla podle znalce řada.

Obžalovaný ředitel firmy se závěry znalce nesouhlasí. "Toto je pohádka o Červené Karkulce. Je tam jedna nepravda za druhou. To už je úsměvné," řekl novinářům před soudní síní Havelka.

Za příčiny otravy řeky označil Klicpera zanedbání personálních otázek a kvalifikace zaměstnanců a dále zrušení původní funkce dvou lagun ze strany managementu firmy. "Laguny měly fungovat jako vyrovnávací nádrže, měly řádově 16 000 kubíků vyrovnávací kapacity a tyto vyrovnávací nádrže mohly a měly zastavit případný únik nebezpečných látek, které by ohrozily život v řece. Podobné nádrže má třeba Deza a ta je provozuje. Funguje to tak, že když ty odpadní vody nějakým způsobem utečou, tak se chytí v těch lagunách," uvedl Klicpera.

Kvůli odpojení lagun byl podle něj odpojen monitorovací systém a odpadní vody směřovaly přímo do odvaděče. "Odpadní vody, které utekly z čistírny, byly za šest hodin v Bečvě. Nikdo už je nedokázal zastavit, protože se to nevědělo," řekl znalec. K odpojení lagun podle něj firma přistoupila nelegálně. Energoaqua laguny využívala k výrobě pitné vody. Podle obžaloby je odpojila v polovině roku 2018, několik měsíců po havárii firma jednu opět zapojila.

Jako další důvod havárie označil Klicpera neodborné vedení čistírny odpadních vod. Podrobně též popsal způsob nakládání s kyanidy ve firmě. "K likvidaci kyanidů neexistoval samostatný provozní předpis, kterým by se někdo řídil," uvedl znalec. Technolog čistírny navíc podle něj opakovaně vydal pokyn, aby se vody, u nichž se nevědělo, zda jsou dostatečně vyčištěné, akumulovaly v čistírně. "Nebo se vypouštěly pomaloučku a přidávaly k tomu, co teče z ostatních reaktorů," řekl Klicpera. Tento postup je podle něj nepřípustný. Znalec též tvrdí, že firma provozovala kyanidové jímky, v nichž uchovávala odpadní vody s obsahem kyanidů, bez povolení. Havelka to odmítl.

K otravě podle Klicpery přispělo i velké sucho, kvůli němuž bylo v září 2020 v řece málo vody. "Vody, které tekly z odvaděče Energoaquy, se nedostatečně ředily," uvedl znalec. O otravě řeky kyanidy podle něj svědčí zabarvení žaber uhynulých ryb. "Nikdo, zejména ne rybáři, si nevšiml, že ryby mají třešňově vybarvené žábry. To je základní důkaz o tom, že je ryba otrávena kyanidy," řekl Klicpera. Předseda místní organizace Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku Stanislav Pernický se proti tomu ohradil. "Ryby, které jsme vytahovali z vody 20.9., jsme prohlíželi. Žádná z nich neměla jasně červená žábra nebo žábra v barvě zralých třešní," řekl dnes ČTK Pernický. Znalec Klicpera nadále vypovídá, soud ho předvolal také na čtvrtek.

Za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami hrozí Havelkovi až pětileté vězení, společnosti Energoaqua zákaz činnosti a peněžitý trest. Firma podle státního zástupce Jiřího Sachra způsobila znečištění Bečvy jedovatými kyanidy a šestimocným chromem nejméně na 37 kilometrech řeky. Obžaloba uvádí, že to mělo za důsledek masivní úhyn více než 39 tun ryb. Otrava zasáhla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov.

Energoaqua spravuje tovární areál bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku, kde zajišťuje i čištění odpadních vod. Z areálu vytékají přes 13 kilometrů dlouhým kanálem, který ve Valašském Meziříčí ústí do Bečvy. Podle obžaloby se znečištění do řeky dostalo právě tímto kanálem. Zástupci firmy to odmítají. Uvádějí, že první ryby začaly hynout zhruba 3,5 kilometru od tohoto vyústění, a je tedy podle nich vyloučeno, aby původcem ekologické havárie byla Energoaqua. Zapravdu jim dávají i někteří vědci a rybáři. Blíže místu úhynu prvních ryb má výpust například valašskomeziříčská chemička Deza.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

19.7.2023 16:18
Ten chlap si pořád nedá pokoj? Proč není obžalovaný za ten zfalšovaný posudek?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.7.2023 16:19
Co má co ten mašlonka koho obviňovat? On je snad soud?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.7.2023 18:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Výpověď je svým způsobem vždy o obvinění a soud rozsoudí, zda to bylo obvinění a nebo už vina. Vy znáte viníka i bez důkazů a tak
šup k soudu a taky to dokázat. Co vám odpoví ten váš Pánbůh na
obvinění bez důkazů a nebo se stačí pouze vyzpovídat a modlit?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.7.2023 20:03 Reaguje na Břetislav Machaček
Ne. Výpověď je zroj informací, ne obvinění. To jen zkorumpovaný Klicpera hlásil už před posudkem, že má za úkol uvařit EA. Nechápu, že mu ještě někdo něco věří.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.7.2023 07:15 Reaguje na Břetislav Machaček
Před soudem má stát ten kdo:
a)měl zajistit odebrání vzorků hned v den otravy a nezajistil je.
b) spíš ten, který odebrané vzorky zatajil a prohlásil, že "se ztratily", nebo "se rozbily v autě", i když bylo děláno asi 130 rozborů. Kde jsou?
c) kdo měl zjistit, kam je propojena vyúsť ze Lhotky, která je první nad úhynem ryb
d) kdo měl vyšetřit havárii klaustro.. jednotce v Deze a neudělal to.
e) kdo vyloučil Dezu z podezřelých, i když je nejpravděpodobnější viník a zablokoval její jakékoliv vyšetřování.
f) kdo vymyslel, že to byla EA i když neexistoval žádný, ani nepřímý důkaz.
g) kdo dal zadání Klicperovi, aby vytvořil zfalšovaný posudek.
h) kdo měl zajistit vzorky z 13 km dlouhého kanálu, kde stopy musely být patrné ještě za týdny a neudělal to.
i) kdo vytvořil zcela nesmyslné obvinění, které nemá k dispozici JEDINÝ ani nepřímý důkaz.
Atd. atd. atd. právě tohle požadovala parlamentní vyšetřovací komise. Proč to teda nejede tímhle směrem, ona to dělala jen pro srandu králíkům?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

20.7.2023 19:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdo? Ten co pokutuje za motýly. Dnes je zde opět výhrůžný článek, že ČIŽP bude dávat až 5 Mega za bloky v kapse 100 metrů od kaluže.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

19.7.2023 20:05
Musím uznat, že to má Klicpera naučený dobře. Svoje peníze si za posudek zaslouží. Myslím, že ČIZP a ani MŽP nešetřilo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.7.2023 22:19 Reaguje na Michal Ukropec
Má bručet.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist